UNIQA publikuje wyniki za 2017 rok

0
  • Spółka majątkowa UNIQA w Polsce podwoiła wynik finansowy
  • Towarzystwo majątkowe UNIQA w Polsce odnotowało znaczącą poprawę wyniku technicznego, w pełni odrabiając straty z roku 2016
  • Przypis składki wyniósł 1,12 mld zł, o 0,7 proc. więcej niż rok wcześniej
  • Łączny przypis składki obu spółek wyniósł 1,98 mld zł
  • Spółka rosła we wszystkich rentownych liniach biznesowych
  • UNIQA w Polsce trzeci rok z rzędu otrzymała tytuł Instytucji Roku.

Majątkowe towarzystwo ubezpieczeń UNIQA osiągnęło w 2017 roku przypis składki na poziomie 1,12 mld zł, świadczący o zrównoważonym wzroście w ostatnich latach.  Łącznie zaś obie spółki – majątkowa i życiowa – osiągnęły sprzedaż na poziomie 1,86 mld zł. Szybciej niż przypis składki rósł zysk spółek ubezpieczeniowych. Wynik brutto liczony według międzynarodowych standardów rachunkowości wyniósł 53,09 mln zł, wobec 26,66 mln zł w 2016 roku. Wartość wypłaconych odszkodowań i świadczeń przez obie spółki wyniosła z 1,1 mld zł (wzrost o 29 proc.).

Jarosław Matusiewicz, prezes spółek UNIQA w Polsce
Jarosław Matusiewicz, prezes spółek UNIQA w Polsce

– Największym wydarzeniem 2017 roku na rynku była niewątpliwie stabilizacja cen ubezpieczeń komunikacyjnych. Po raz pierwszy od wielu lat branża zaczęła zarabiać na ubezpieczeniach komunikacyjnych. Po kilku latach wyczerpującej wojny cenowej miało to ogromne znaczenie dla stabilności całego biznesu – komentuje Jarosław Matusiewicz, prezes spółek UNIQA w Polsce. – Miniony rok pokazał także, że zdarzenia wynikające z katastrof naturalnych o masowej skali stały się już w Polsce cykliczne. Powinno to mieć przełożenie na ceny ubezpieczeń majątkowych. A dokładnie na podwyższenie cen w tym segmencie, podobnie jak stało się po powodzi w 2010 roku.

– Miniony rok był kolejnym udanym dla spółek UNIQA w Polsce pod względem osiągniętych wyników finansowych. Wzrósł przypis składki, spadł wskaźnik kosztowy, dwukrotnie zwiększył się zysk  – dodaje Anna Demczenko, wiceprezes ds. finansowych spółek UNIQA w Polsce.

Czytaj również:  Prezes UOKiK: Pomimo kar Komisji Europejskiej, monopoliści nadal mogą wykorzystywać przewagę na rynku technologicznym

Zwieńczeniem dobrego roku jest przyznany trzeci rok z rzędu tytuł Instytucji Roku. W rankingu portalu MojeBankowanie.pl drugi rok z rzędu otrzymaliśmy ten tytuł w dwóch głównych kategoriach: Najlepsza jakość w placówce oraz Najlepsza jakość obsługi w kanałach zdalnych.

UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń

2,5-krotnie wzrósł zysk brutto spółki majątkowej UNIQA za 2017 rok. Wynik liczony według międzynarodowych standardów rachunkowości (IFRS) wyniósł 48,7 mln zł, wobec 19,4 mln zł rok wcześniej. Zysk netto za dwanaście miesięcy 2017 roku wyniósł z kolei 40,5 mln zł (13,7 mln zł rok wcześniej).

– Osiągnięciem 2017 roku jest dodatni wynik techniczny w kwocie 6,1 mln zł. Rok wcześniej strata techniczna przekroczyła 32 mln zł. Lepszy wynik to efekt poprawy szkodowości ubezpieczeń komunikacyjnych, optymalizacji portfela produktów, w tym m.in. większej sprzedaży rentownych ubezpieczeń majątkowych oraz skutecznej kontroli kosztów – mówi wiceprezes ds. finansowych spółek UNIQA w Polsce.