Urządzamy garaż — na co zwrócić uwagę?

Obecnie przydomowy garaż nie służy już wyłącznie do przechowywania samochodów. Może stać się on również schowkiem na inne rzeczy, a nawet małym warsztatem, jeżeli jego przestrzeń jest wystarczająco duża. Przed przystąpieniem do budowy bądź remontu, warto wziąć pod uwagę między innymi ilość dostępnego miejsca na podjeździe, ponieważ czynnik ten będzie determinował dobór kolejnych elementów, takich jak chociażby brama garażowa. Na co jeszcze zwrócić uwagę, urządzając tę przestrzeń? Podpowiadamy.

Wymiary garażu

Pierwszym czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę już na etapie planowania tej przestrzeni, są jej wymiary. To od nich będzie uzależniony komfort użytkowania garażu, a także jego wyposażenie. Dlatego warto zastanowić się, czy ma on służyć do parkowania jednego czy dwóch samochodów. W pierwszym przypadku jego minimalna szerokość powinna wynosić 3,1 m, z kolei w drugim 5,6 m. To w zupełności wystarczy, aby bez problemu otworzyć drzwi auta z obu stron.

Należy jednak pamiętać, że takie wymiary mocno ograniczają nas w kwestii zagospodarowania miejsca przeznaczonego do przechowywania, montażu półek czy aranżacji warsztatu. Z kolei długość garażu powinna wynosić nie mniej niż 5,5 m i być uzależniona m.in. od modelu bramy garażowej. W przypadku drzwi garażowych uchylnych powinna być nieco większa.

Brama garażowa

Brama garażowa jest ważnym elementem, który należy uwzględnić jeszcze przed rozpoczęciem remontu wnętrza. Na rynku dostępnych jest mnóstwo funkcjonalnych rozwiązań, które umożliwiają zabezpieczenie tej przestrzeni. Mowa tutaj o modelach manualnie lub automatycznie otwieranych. Dobór konkretnych skrzydeł powinien być uzależniony nie tylko od budżetu inwestora, ale także wielkości podjazdu. Drzwi garażowe uchylne, lub skrzydłowe nie sprawdzą się przypadku stromych czy niewielkich posesji.

Dzieje się tak, dlatego że wrota bramy skrzydłowej otwierają się na zewnątrz. Z kolei w przypadku modeli uchylnych ich dolna część wysuwa się na podjazd, dlatego aby otworzyć tego rodzaju drzwi, należy wygospodarować pewną przestrzeń nad garażem. Właściciele niewielkich posesji szczególnie doceniają modele segmentowe i uchylne, ponieważ podczas ich otwierania nie jest wymagana duża przestrzeń przed budynkiem. Z tego powodu świetnie sprawdzają się także w garażach, które wychodzą bezpośrednio na ulicę.

Niezależnie od tego, oczy zdecydujemy się na drzwi garażowe uchylne, czy też inny rodzaj bramy, podczas jej wyboru warto zwrócić uwagę na termoizolacyjność. To, z jaką ciepłochronnością mamy do czynienia w dużej mierze uzależnione jest od rodzaju wypełnienia, które zostało zastosowane w wybranym skrzydle. Chcąc zainwestować w ciepłe wrota, należy sprawdzić współczynnik przenikania ciepła U, którego wartość nie może przekraczać 1,3 W/m2*K. Dobra brama garażowa jest również odporna na włamanie. Poszczególne modele oznaczone są w skali od RC1 do RC6, gdzie im wyższa wartość, tym trudniejsze do sforsowania jest skrzydło.

Wyposażenie i oświetlenie garażu

Aranżacja garażu nie może obejść się bez zagospodarowania przestrzeni dedykowanej przechowywaniu. Mowa tutaj zarówno o akcesoriach samochodowych, ogrodowych, jak i innych elementach. Wyposażenie tego wnętrza powinno być uzależnione od tego, w jaki sposób chcemy je wykorzystać. Inwestorzy, którzy planują umieścić w tej przestrzeni mini warsztat, powinni postawić na stół stolarski, a także niezbędne elektronarzędzia. Strefa ta musi być oddalona od miejsca, w którym zatrzymuje się samochód, na tyle, żeby bez problemu można było wykonywać wszystkie prace bez obawy o zarysowanie karoserii.

Oświetlenie to również istotny element wyposażenia garażu, który ma duży wpływ na funkcjonalność tej przestrzeni. Jest ono szczególnie ważne, jeżeli w pomieszczeniu nie ma okien. W przypadku, gdy wnętrze ma służyć wyłącznie do parkowania samochodów, najlepiej postawić na lampy z czujnikiem ruchu. Jeżeli jednak garaż ma być wykorzystywany również jako mini warsztat, wówczas warto pomyśleć o zamontowaniu kilku źródeł światła, w tym na przykład bocznych kinkietów. Już na etapie projektowania wnętrza, w którym będzie znajdował się w mini warsztat, warto zastanowić się nad rozmieszczeniem gniazdek elektrycznych. Powinny być one umieszczone miejscach, w których planujemy postawić zasilane prądem urządzenia.

Wentylacja w garażu

Prawidłowo działająca wentylacja jest istotnym aspektem nie tylko dla domów, czy obiektów użyteczności publicznych, ale również dla garażów. Pomieszczenia nieogrzewane mogą być wentylowane naturalnie. W takim przypadku należy rozmieścić otwory na przeciwległych lub bocznych ścianach, lub w bramie garażowej i nie trzeba stosować specjalnych kanałów.

Jeżeli jednak garaż jest ogrzewany, wtedy należy zastosować wentylację grawitacyjną, która musi gwarantować co najmniej 1,5- krotność wymiany powietrza na godzinę. W tym przypadku należy zastosować kanały wentylacyjne, które muszą być odprowadzane ponad dach garażu, w taki sposób, aby odległość od wylotu komina do kratki wentylacyjnej wynosiła minimum 3 m.