USD trzyma kurs

John J Hardy, Saxo Bank
John J Hardy, Saxo Bank

Ostatnie doniesienia w sprawie epopei greckiej wskazują, że w poniedziałek odbędzie się awaryjne spotkanie Unii Europejskiej i Grecji. Obecnie nie znamy zbyt wielu szczegółów, jednak biorąc pod uwagę konfrontacyjną retorykę można się zastanawiać, czy w tym momencie możliwe jest osiągnięcie porozumienia.

Coraz częściej pojawiają się również realne argumenty za wyjściem Grecji z UE, ponieważ każde porozumienie oznacza, że Grecja skazana będzie na kolejną dekadę (lub dłużej) zmagania się z olbrzymim zadłużeniem.   Opublikowany ubiegłej nocy komunikat Bank of Japan, zasadniczo nawołujący do „przeczekania, nie wywołał większych reakcji na rynku. Bardziej interesująca była zapowiedź nowego harmonogramu posiedzeń i prognoz Bank of Japan, w ramach którego częstotliwość spotkań (na szczęście) zostanie zmniejszona, a częstotliwość prognoz wzrośnie – sporządzane będą w odstępach kwartalnych, a nie półrocznych.

Krok ten zainspirowany był wyraźnie działaniami Rezerwy Federalnej i ma więcej sensu, niż obecny system częstych posiedzeń. Nowy harmonogram wejdzie w życie od stycznia 2016 r.

Najważniejszym wydarzeniem od wczoraj jest brak kontynuacji sprzedaży USD po wyraźnie bardziej, niż przewidywano umiarkowanym posiedzeniu FOMC – czy oznacza to, że USD utrzyma kurs?

Na razie utrzymuje się pierwotne wsparcie w parze USD/JPY na poziomie 122,50, próba przełamania powyżej poziomu 1,1380 w parze EUR/USD nieoczekiwanie zaczyna być poddawana w wątpliwość, a para AUD/USD znajduje się znacznie poniżej oporu na poziomie 0,7820, który pokonała wczoraj.

Dla byków dolarowych z początkiem przyszłego tygodnia może pojawić się przekonująca formacja, o ile USD zdoła dziś przeprowadzić inteligentny i zdecydowany rajd.

Wykres: USD/CAD

Wczoraj w parze USD/CAD nastąpiło interesujące odwrócenie w górę w ramach formacji młota po przełamaniu do poziomu nowych lokalnych minimów. W efekcie dzisiejsze dane z Kanady stają się coraz bardziej interesujące, podobnie jak pytanie o kontynuację w górę, która dostarczyłaby jeszcze mocniejszych argumentów, niż lokalne minimum i umożliwiłaby powrót do maksimum przedziału w okolicach poziomu 1,2550 i dalej, do maksimów stulecia.

Podsumowanie w koszyku G-10:

USD: po wczorajszej akcji jeszcze nie wiadomo, czy osłabienie USD się utrzyma, ponieważ waluta ta całkiem dobrze zniosła napływ nowych wiadomości – szczególnie interesujące byłoby dzisiejsze mocne zamknięcie.

EUR: niechęć rynku do dramatycznych ruchów jest zrozumiała ze względu na przedłużającą się niepewność w sprawie Grecji. Pytanie brzmi, czy ewentualne nieoczekiwane porozumienie w sprawie Grecji przyczyniłoby się do umocnienia euro na dłuższy czas, a nie jedynie w ramach automatycznej reakcji (być może z wyjątkiem pary EUR/CHF).

JPY: BoJ nie podał żadnych nowych informacji i w parze USD/JPY nastąpiło lekkie odbicie; para USD/JPY nie przełamała jednak pierwszego wsparcia na poziomie 122,50.

GBP: konsolidacja w parze GBP/USD po mocnym rajdzie powyżej poziomu 1,5900. Pierwsze wsparcie pojawia się na poziomie 1,5815, tj. na poziomie poprzedniego maksimum. Para EUR/GBP zachowuje się nadal ociężałe.

CHF: waluta zachowuje się spokojnie ze względu na podjętą w tym tygodniu decyzję Szwajcarskiego Banku Narodowego o niepodejmowaniu żadnych ruchów. Nadal istnieje potencjał spadku w przypadku rozstrzygnięcia problemu Grecji, mimo iż ryzyko będzie zdecydowanie dwukierunkowe w najbliższym czasie, jeżeli Grecja zdecyduje się na testowanie granic wytrzymałości UE/MFW i odmówi spłaty długu.

AUD: próba rajdu była niezbyt imponująca: para AUD/USD powróciła poniżej poziomu 0,7820, który wczoraj udało jej się przełamać. Słabe zamknięcie dzisiejszej sesji oznacza, że w przyszłym tygodniu można się spodziewać dalszych spadków.

CAD: to dziś jedyna waluta, której dotyczą interesujące dane: wczoraj pojawiła się solidna formacja młota po tym, jak fala wyprzedaży została gwałtownie odwrócona. Kontynuacja rajdu powyżej poziomu 1,2300 umożliwiłaby dalsze umocnienie w przyszłym tygodniu.

NZD: dane opublikowane ubiegłej nocy (ostatnie wyniki ankiety dotyczącej zaufania) okazały się ponownie słabe, jednak nieobecność dodatkowych transakcji kupna w parze AUD/NZD sugeruje, że deprecjacja NZD w najbliższym czasie w pewnych parach stanie się nadmierna i może wymagać konsolidacji.

SEK: przedział w parze EUR/SEK utrzymuje się z minimum na poziomie 9,17 – trudno powiedzieć, co może w tym momencie posłużyć za katalizator, aby zwiększyć zainteresowanie tą walutą. Spadek w parze NOK/SEK już niedługo wyczerpie swój potencjał pod względem wyceny.

NOK: wczorajsze posiedzenie Norges Bank okazało się znacznie bardziej umiarkowane, niż przewidywano, a NOK zareagowała na nie wyprzedażą. W najbliższym czasie mogą nastąpić dalsze spadki, jednak NOK staje się coraz tańsza pod względem wartości godziwej i potencjał tej waluty może być niewielki, o ile nie nastąpi nowa, duża wyprzedaż ropy.

Najważniejsze dane ekonomiczne

  • Nowa Zelandia: wskaźnik zaufania konsumentów (ANZ) w czerwcu wyniósł 119,9 w porównaniu z odnotowanym w maju 123,9
  • Japonia: BoJ pozostawił cel podstawy monetarnej na obecnym poziomie, tj. 80 bln JPY rocznie

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)

  • Kanada: CPI w maju (12:30)
  • Kanada: sprzedaż detaliczna w kwietniu (12:30)
  • Stany Zjednoczone: wystąpienie Williamsa z Fed (15:40)
  • Stany Zjednoczone: wystąpienie Mester z Fed (16:45)

John J Hardy, Saxo Bank

saxo bank