Ustawa o obniżce prądu niezgodna z prawem unijnym?

0

Czy w styczniu będą obowiązywać wyższe ceny energii, wprowadzone przez tych jej dostawców, którzy zdecydowali się na ich podniesienie, czy zastosowanie znajdzie ustawa, która budzi sporo kontrowersji, w tym co do jej zgodności z prawem UE? Wprawdzie Komisja Europejska łagodzi ton w sprawie ustawy obniżającej ceny energii elektrycznej w Polsce, ale oczekuje na jej notyfikację.

– Pojawia się więc pytanie czy przyjęta ustawa może być stosowana -mówi w rozmowie z MarketNews24 Wojciech Wrochna , Szef Praktyki Prawa Europejskiego i Europejskich Regulacji Gospodarczych, w kancelarii prawniczej Kochański i Partnerzy. – Bo każda pomoc publiczna, przed jej wejściem w życie, powinna być zgłoszona do Komisji Europejskiej.

Pomoc publiczna bez akceptacji KE jest nielegalna i nie powinna być udzielana. Jakie będą losy ustawy, trudno przewidzieć. Jak jednak obecnie powinni postępować dostawcy energii elektrycznej, dopóki nie zakończą się negocjacje z UE?

– Niezależnie od różnych zastrzeżeń, ta ustawa dziś obowiązuje i należy ją stosować, przyjemniej do momentu w którym formalnie zostaną wszczęte procedury w zakresie kontroli jej zgodności z prawem UE – wyjaśnia mec.Wojciech Wrochna z Kochański i Partnerzy.

Czytaj również:  Trwają rozmowy o wyborze komisarzy europejskich. Wiele priorytetów nowej szefowej KE jest spójnych z polityką polskiego rządu