W jak prosty i szybki sposób rozliczyć deklarację PIT?

W jak prosty i szybki sposób rozliczyć deklarację PIT

W życiu ponoć pewne są tylko dwie rzeczy. Śmierć i podatki. O śmierci wiemy niewiele, ale o podatkach zdecydowanie więcej. Każdego roku nadchodzi taki czas, że musimy rozliczyć się z urzędem skarbowym z osiągniętych dochodów. Zależnie od rodzaju osiąganych dochodów wypełniamy różnego rodzaju deklaracje. Najłatwiej mają osoby, które mają dochód z umowy o pracę z jednym pracodawcą. Od pewnego czasu nie muszą one samodzielnie składać deklaracji, robi to za nich urząd skarbowy.

Najpopularniejsze rodzaje deklaracji PIT

Zdecydowanie najwięcej osób każdego roku składa deklarację PIT-37. Jest to deklaracja, którą składają osoby, za które ktoś inny wpłaca zaliczki na podatek. Czyli osoby uzyskujące dochody z tytułu umowy o pracę czy też różnego rodzaju zleceń.
Od niedawna osoby rozliczające PIT-37 mogą  to robić bardzo wygonie za pomocą e-pitu (https://urzadskarbowy.eu/twoj-e-pit/)
Osoby rozliczające się z PIT-37 otrzymują od pracodawcy PIT-11 gdzie są podane kwoty netto. Nie muszę one przejmować się terminowym regulowaniem należnych zaliczek. W sytuacji jeżeli podatnik ma również dochody, z których samodzielnie musi rozliczać podatek, to wówczas nie korzysta on z deklaracji PIT-37. Zazwyczaj wówczas sumuje się różnego rodzaju dochody i zamieszcza się je najczęściej w PIT-36. Jeżeli małżonkowie chcą rozliczać się wspólnie, ale jeden z nich musi rozliczać się na PIT-36, to wówczas oboje muszę złożyć wspólną deklarację PIT-36.

Jak szybko samodzielnie rozliczyć PIT?

Jeżeli planujemy samodzielne rozliczenie PIT-37 to najlepszą metodą będzie prosty i intuicyjny program e-pit, który w sposób intuicyjny pozwoli nam na rozliczenie podatku. Jeżeli mamy jedno źródło dochodu, to rozliczenie dosłownie zajmie nam 5 minut. To zdecydowanie najprostsza i najszybsza metoda na samodzielne rozliczenie podatku.

Najpopularniejsze odliczenia od podatku

Wypełniając samodzielnie PIT, pamiętajmy o przysługujących nam odliczeniach od podatku. Najpopularniejsze odliczenia od podatku to kwota ustawowo wolna, ubezpieczenie zdrowotne oraz ulga na dzieci. Wypełniając deklarację w programie e-pit wystarczy, że podamy dane naszych dzieci, a program samodzielnie wyliczy nam kwotę, o jaką zmniejszymy swój podatek. Podobnie sprawa wygląda w przypadku ubezpieczenia zdrowotnego. Wpisujemy wysokość opłaconych składek, a system samodzielnie wylicza kwotę obniżenie podatku.

Więcej przydatnych informacji o podatkach i ich rozliczeniu znajdziecie na stronie https://urzadskarbowy.eu.