Wybory we Francji już w weekend, a w Wlk. Brytanii 8 czerwca

0

Izba Gmin potwierdziła, że wybory na wyspach odbędą się już 8 czerwca. W weekend prezydenta wybiorą Francuzi. Wyścig jest wyjątkowo wyrównany. Wynagrodzenia i zatrudnienie w Polsce.

8 czerwca wybory w Wielkiej Brytanii

Formalnościom stało się zadość. Izba Gmin zgodnie z oczekiwaniami zatwierdziła przyspieszone wybory w Wielkiej Brytanii na 8 czerwca. Wniosek miał zaledwie 13 głosów sprzeciwu. Oznacza to, że relatywnie ładnie zapowiadający się na rynkach kwartał może być całkiem ciekawy. Drugi rok z rzędu czerwiec minie nam pod znakiem zmian na funcie. Rozwiązanie obecnego parlamentu nastąpi już w długi weekend majowy w nocy z 2 na 3 maja. Formalnym powodem rozwiązania jest chęć uniknięcia blokad parlamentarnych w procesie negocjacji warunków Brexitu. Pytanie czy proces, który już trwa nie zostanie utrudniony przez same wybory. Od czasu ogłoszenia decyzji funt cały czas się umacnia. Wczoraj wzmocnił się o kolejny grosz.

W ten weekend wybory we Francji

Końcówka wyścigu wyborczego okazuje się znacznie bardziej emocjonująca niż pierwotnie sądzono. W grze pozostaje realnie 3-4 kandydatów. Druga tura jest niemalże 100% pewna, o ile jest coś pewnego w przewidywaniu wyniku wyborów. Do drugiej tury największe szanse ma wejść Emmanuel Macron oraz Marine le Pen. Poparcie dla nich oscyluje w okolicach 20-25% z delikatną przewagą dla Macrona. Dalej za nimi znajduje się jeszcze dwóch kandydatów Francois Fillon oraz Jean Luc Melenchon. Dysponując oni poparciem delikatnie poniżej 20%. Przy dokładności sondaży wyborczych może się okazać, że któryś z nich znajdzie się w drugiej turze wyborów. Jak reagują rynki? Widać wyraźne umocnienie się euro. Zarówno względem dolara jak i franka. Żaden z kandydatów nie podoba się szczególnie branży finansowej, ale wcześniej oczekiwania były, że będzie jeszcze gorzej stąd najprawdopodobniej obecne umocnienie.

Dobre dane z Polski

Wczoraj poznaliśmy dane na temat zatrudnienia i wynagrodzeń w Polsce. Przeciętne wynagrodzenie osiągnęło 4577 zł, a w branży przedsiębiorstw jest to już 5981 zł. W ciągu roku jest to wzrost o 5,2%, czyli o 1% więcej niż oczekiwali analitycy. Wraz z płacami rośnie też zatrudnienie. Przyrost o 4,6% było co prawda o 0,1% poniżej oczekiwań, ale to wciąż bardzo dobry wynik.

Czytaj również:  Polskę czeka rewolucja w transporcie publicznym. Samorządy będą kupowały coraz więcej pojazdów zasilanych gazem oraz z napędem elektrycznym

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl