Wynajem średnioterminowy auta – na co zwrócić uwagę?

Wynajem średnioterminowy auta

Wynajem średnioterminowy działa na bardzo podobnych zasadach do klasycznej usługi wynajmu krótkoterminowego. Jest jednak kilka kwestii, na które należy zwrócić uwagę.

Czym jest średnioterminowy wynajem aut? 

O wynajmie średnioterminowym mówimy wtedy, kiedy wypożyczamy samochód na okres od 1 do 11 miesięcy. Różni się od wynajmu krótkoterminowego ceną, która jest niższa ze względu na dłuższy okres umowy najmu. 

Z opcji wynajmu średnioterminowego korzystają zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa. 

Czym się różni wynajem średnioterminowy od długoterminowego?  

Poza oczywistym czynnikiem jakim jest czas wynajęcia samochodu (o wynajmie długoterminowym mówimy w przypadku wynajęcia samochodu na okres od roku do sześciu lat), wynajem średnioterminowy różni się od długoterminowego w kilku ważnych kwestiach. 

 1. Nie wykupujesz samochodu po zakończeniu trwania umowy – możesz po prostu go zwrócić, co ułatwia proces i pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze (nie musisz dokonywać wpłaty za tzw. wkład własny). Nie musisz także martwić się o późniejszą sprzedaż wynajmowanego auta.
 2. Pełen serwis pojazdu zawsze jest w cenie miesięcznej opłaty za samochód, nie musisz się więc martwić o niezawodność i bezpieczeństwo pojazdu, ponieważ wypożyczalnia załatwia serwisowe formalności za Ciebie. Z głowy masz wymianę opon, oleju czy filtrów. odgrzybianie klimatyzacji czy uzupełnianie płynu hamulcowego.
 3. W przypadku szkody czy awarii również nie zawracasz sobie niczym głowy – naprawa i jej koszty leżą po stronie firmy wynajmującej. W przypadku wynajmu długoterminowego nie jest to reguła.

Jakie jeszcze są zalety średnioterminowego wynajmu? 

 • Pomoc w sytuacjach awaryjnych przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
 • Możliwość jazdy fabrycznie nowym pojazdem bez angażowania środków na jego kupno.
 • Podstawienie samochodu zastępczego w przypadku awarii wynajętego pojazdu.
 • Jeśli jesteś przedsiębiorcą, możesz zaliczyć część lub całość kosztów w poczet kosztów firmy. 
 • Łatwiejszy dostęp do nowych samochodów klasy premium, których zakup lub długoterminowy wynajem może być kosztowny. 
 • Szeroka dostępność różnego rodzaju samochodów – od osobowych, przez terenowe, po samochody dostawcze dla firm transportowych.

Kto może skorzystać z oferty średnioterminowego wynajmu samochodów?

Wynajem średnioterminowy to rozwiązanie idealne zarówno dla właścicieli firm, jak i dla osób prywatnych. Klienci indywidualni korzystają z tego rozwiązania głównie wtedy, kiedy potrzebują samochodu “na już”, a na odbiór własnego auta z salonu muszą czekać kilka miesięcy. Jest to także optymalny wybór dla firm, które muszą szybko i na krótko zwiększyć swoją flotę (np. ze względu na prowadzenie biznesu sezonowego) – pozwala on szybko zwiększyć flotę samochodów bez zobowiązywania się do kredytu czy leasingu. Z oferty mogą skorzystać też osoby, które po prostu nie lubią długoterminowych zobowiązań, skomplikowanych i długotrwałych formalności, zaprzątania sobie głowy kosztami związanymi z eksploatacją czy płaceniem ubezpieczeń. 

Auto wynajmowane

Jesteś przekonany do tej formy wynajmu samochodu, lecz nie wiesz którą ofertę wybrać? 

Firmy wynajmujące auta oferują różne pakiety usług. Przy rezerwacji samochodu zwróć uwagę na: 

 • Cenę – w stosunku do długoterminowego wypożyczenia samochodu lub jego zakupu, cena wynajmu średnioterminowego powinna być bardzo korzystna. W sytuacji, gdy samochód jest potrzebny na kilka miesięcy, nie ma lepszego rozwiązania, a jeśli firma zdecyduje się na wynajem większej liczby pojazdów, w dobrej wypożyczalni samochodów może liczyć na obniżenie wysokości rat miesięcznych.
 • Stan pojazdów – firma wynajmująca powinna dbać o swoją flotę – auto powinno być czyste, zatankowane, bezpieczne, zaopatrzone w opony sezonowe.
 • Samochód powinien być dostępny od ręki – wpłacenie kaucji i równowartości czynszu za jeden miesiąc powinny być jedynymi formalnościami w wynajęciu auta. Zwróć uwagę, czy przypadkiem nie rezerwujesz samochodu, który jest jeszcze u dealera i na który będziesz musiał czekać kilka miesięcy.
 • Jeśli wynajmujesz samochód na firmę z krótszym stażem, wypożyczalnia może zażądać dowodu, że przychody spełniają bankowe wymogi co do zdolności kredytowej. Jeśli zależy Ci na minimum formalności i nie chcesz wikłać się w dokumentacje rodem z działu kredytów, wybierz firmę która Ci to ułatwi.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wynajmie? 

Zazwyczaj w umowie najmu można spotkać też inne zapisy, z którymi lepiej się zapoznać: 

 • limit kilometrów – może być różny w zależności od umowy, po jego przekroczeniu mogą obowiązywać dodatkowe opłaty,
 • elastyczność oferty – może zdarzyć się tak, że wypożyczony przez Ciebie samochód nie do końca Ci “podpasuje”, a Ty masz umowę jeszcze na kilka miesięcy. Co wtedy? Po prostu wymieniasz go na inny w tej samej cenie, jeśli to ta sama klasa. Z kolei jeśli prowadzisz firmę, która musi elastycznie zarządzać flotą, możesz w każdej chwili dobrać kolejne auta dla nowych pracowników. Warto zwrócić uwagę, czy wypożyczalnia zapewnia taką możliwość. 

Wynajem średnioterminowy jest polecany przede wszystkim małym i średnim przedsiębiorstwom, które potrzebują samochodów do konkretnego projektu. To prosty, szybki i opłacalny sposób na okresowe powiększenie floty bez ponoszenia kosztów zakupu. Jednocześnie cena wynajmu zazwyczaj obejmuje też usługi serwisowe, ubezpieczenie OC+AC i rozliczanie szkód oraz samochód zastępczy na czas naprawy awarii. 

Rozwiązanie sprawdzi się też w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych, a także osób prywatnych, które potrzebują samochodu, ale nie chcą go kupować.

Sprawdź szczegóły oferty wynajmu średnioterminowego pod adresem: https://interfleet.pl/pl/wynajem-srednioterminowy