Wyzwania dla rynku spożywczego – Raport UBS

Niezrównoważone wykorzystanie towarów stanowi szansę na 700 miliardów dolarów w samym sektorze spożywczym.

UBS Bank
  • Przejście w kierunku bardziej zrównoważonych zasobów, od odnawialnych źródeł energii do białek pochodzenia roślinnego, naraża na ryzyko producentów tradycyjnych towarów oraz inwestorów – ostrzega w nowym raporcie Chief Investment Office UBS Global Wealth Management.
  • ZEA i Arabia Saudyjska podjęły niektóre kluczowe wyzwania. Niemniej wstrząsy powodują, że reformy stają się pilniejsze w krajach takich jak Republika Południowej Afryki, Nigeria i Brazylia.
  • Zielone obligacje mogą pomóc inwestorom oraz górnictwu, rolnictwu i producentom paliw kopalnych w sprostaniu wyzwaniom środowiskowym.

CIO-LTI_diagram-ex-USObecne wykorzystanie towarów na świecie nie jest zrównoważone.  Zgodnie z opublikowanym raportem UBS Global Wealth Management, zatytułowanym „Punkt krytyczny dla towarów”, rynki muszą szybciej znaleźć rozwiązania dla wyzwań związanych ze zmianami klimatu, dużymi postępami technologicznymi i zmianami preferencji konsumentów.

Niektórzy producenci towarów dostosowują się do tych wyzwań, jednak inni pozostają w tyle.  Zjednoczone Emiraty Arabskie (strona 39 raportu) wzmocniły swoją gospodarkę poprzez dywersyfikację i solidne finanse publiczne. Podobnie Arabia Saudyjska (strona 38) zainicjowała reformy, jednocześnie korzystając z niskich kosztów wydobycia ropy. Gospodarka Brazylii (strona 42) jest zróżnicowana, ale wymaga dalszych zmian strukturalnych.  Z drugiej strony Republika Południowej Afryki (strona 41) i Nigeria (strona 40) muszą pilniej zająć się wyzwaniami związanymi ze zrównoważonym rozwojem.

Według ONZ, na całym świecie produkcja żywności odpowiada za 40 procent użytkowania gruntów, 30 procent emisji gazów cieplarnianych i 70 procent zużycia słodkiej wody. Do 2050 r. naszą planetę będą zamieszkiwać ok. 2 miliardy  ludzi więcej; w porównaniu z prawie 8 miliardami obecnie, oczekuje się, że globalny popyt na żywność wzrośnie o około 60 procent.

Jeśli chodzi o energię, przesunięte zapotrzebowanie na paliwa kopalne może przekroczyć obecne zapotrzebowanie na ropę w USA wynoszące prawie 21 milionów baryłek dziennie do 2040 r., co odpowiada ponad 1 miliardowi USD dziennie w momencie sporządzania niniejszego raportu.

„Rynki towarowe przechodzą transformację, co stwarza zarówno ryzyko, jak i możliwości dla inwestorów. Rosnąca populacja, szczególnie na rynkach wschodzących, będzie wymagać na przykład radykalnie odmiennego podejścia do produkcji żywności, a my uważamy, że samo to jest szansą na 700 miliardów dolarów” – powiedział Ali Janoudi, Dyrektor ds. Europy Środkowej i Wschodniej, Bliskiego Wschodu i Afryki w UBS Global Wealth Management.

„Rynki towarowe są powiązane z globalną gospodarką i stoją w obliczu licznych wyzwań. Zachęcamy jednak naszych klientów, aby patrzyli poza środki ograniczające ryzyko i wykorzystali okazję, jaka wiąże się z takimi wyzwaniami” – dodaje Caroline Kuhnert, Dyrektor Ultra High Net Worth w Europie, na Bliskim Wschodzie i Afryce w UBS Global Wealth Management.

„Wiele zmian, które nasze badania przewidują w sektorze towarowym, wynika z trendów środowiskowych, społecznych i związanych z zarządzaniem” – twierdzi Michael Bolliger, Dyrektor ds. Inwestycji w Europie Środkowej i Wschodniej, na Bliskim Wschodzie i w Afryce w UBS Global Wealth Management, dodając:  „Jesteśmy przekonani, że inwestorzy powinni wykorzystywać zrównoważone inwestycje, w tym zielone obligacje, aby czerpać zyski, a także wesprzeć ten przejściowy proces”.

Raport dostępny tutaj:

https://www.ubs.com/global/en/wealth-management/chief-investment-office/executives-and-entrepreneurs/your-investments/2019/commodity-market-outlook-and-opportunities.html