Wzrosty nadal motywem przewodnim

0
Konrad Mikołajko Head of Support Patron FX
Konrad Mikołajko Head of Support Patron FX
Konrad Mikołajko Head of Support Patron FX
Konrad Mikołajko
Head of Support
Patron FX

Notowania w Europie w większości przypadków zakończyły się wzrostami. Brytyjski indeks FTSE100 zyskał 0,62%, pomimo kolejnych słabych odczytów makroekonomicznych. Za największy ruch na londyńskim parkiecie odpowiadały wczoraj głównie banki: Barclays czy też Lloyds Banking. Dobry sentyment inwestorów był widoczny również na paryskim parkiecie, gdzie indeks CAC40 odnotował wzrost o 1,19%. Wzrostową sesję zaliczył niemiecki DAX, gdzie najwyraźniej inwestorzy nie zrazili się słabszymi od prognoz danymi o niemieckim bilansie handlowym i rachunku bieżącym za czerwiec, a finalnie dzień zakończył się wzrostem o 2,50%. Natomiast warszawski indeks WIG20 zakończył wczorajszą sesję wzrostem na poziomie 0,55% przy stosunkowo niewielkich obrotach, które osiągnęły poziom 723 mln zł.

Kalendarz makroekonomiczny nie był we wtorek szczególnie rozbudowany, jednak warto na kilka odczytów zwrócić uwagę. Rano inwestorzy poznali odczyt inflacji konsumenckiej w Chinach, który wyniósł 1,8% i był zgodny z zakładanymi prognozami. Wspomniany wcześniej wynik niemieckiego eksportu w czerwcu, jak również dane z amerykańskiego rynku pracy były słabsze od oczekiwań. Odczyt jednostkowych kosztów pracy w USA w ujęciu kwartalnym, opisujący relację pomiędzy wynagrodzeniem za godzinę a wydajnością lub realną produkcją na godzinę, wyniósł 2%, wobec rynkowego konsensusu na poziomie 1,8%. Bureau of Labor Statistics opublikowało również raport o zmianie wydajności pracy. Wskaźnik wydajność pracy został wstępnie opublikowany na poziomie -0,5%, wobec zaprognozowanych wcześniej +0,5%. Po południu poznaliśmy jeszcze odczyt zapasów hurtowników, który został ustalony na poziomie 0,3% w ujęciu miesięcznym (prognoza 0,0%).

Dziś wśród publikacji makroekonomicznych warto będzie zwrócić uwagę między innymi na wyniki produkcji przemysłowej we Francji, a także odczyty zamówień na sprzęt, maszyny i urządzenia w Japonii. Zabraknie istotnych danych z USA za wyjątkiem tych o zapasach paliw o 16:00 i informacji o budżecie, publikowanych o godzinie 20:00.

Sesja w USA:

Rynek akcji w Stanach Zjednoczonych zamknął wtorkowy handel wzrostami. Głównym motorem napędzającym popyt były sektory telekomunikacji, technologii a także ochrony zdrowia. W momencie zamknięcia indeks Dow Jones Industrial Average zyskał 0,02%, S&P500 wzrósł o 0,04%, a Nasdaq Composite o 0,24%.

Waluty:

Wtorkowe notowania dla EURUSD zakończyły się wzrostem o 0,23% do poziomu 1,1119.

Kurs EURGBP zakończył dzień zwyżką o 0,52% do poziomu  0,8551, natomiast EURJPY stracił 0,30 % docierając do poziomu 113,30.

Polska waluta dziś rano wyceniana jest przez rynek następująco: 4,2634 PLN za euro, 3,8246 PLN za dolara amerykańskiego, 3,9083 PLN za franka szwajcarskiego oraz 4,9885 PLN za funta szterlinga.

Surowce:

Złoto zakończyło wtorkowe notowania wzrostem o 0,42% do poziomu 1339 USD za uncję. Srebro natomiast zyskało 0,87% i osiągnęło poziom 19,938 USD za uncję. W przypadku ropy naftowej, odmiana WTI zakończyła dzień na poziomie 42,77 USD za baryłkę, tracąc tym samym 0,58%, natomiast odmiana Brent spadła o  0,90% i była notowana po 44,98 USD za baryłkę.