Zaufanie do Trumpa maleje. Bitcoin oficjalnym środkiem płatniczym w Japonii

Mati Greenspan, Starszy Analityk Rynków w eToro
Mati Greenspan, Starszy Analityk Rynków w eToro

Rynki, które w tym roku przejawiały optymistyczny kurs zakończyły pierwszy kwartał niemrawo, przy Wall Street odnotowano w piątek spadki. Inwestorzy na całym świecie zaczynają się uodparniać na retorykę i deklarację prezydenta Trumpa i czekają na konkretne działania ze strony amerykańskiej administracji. Nawet niekończona się saga dotycząca związków Trumpa z Putinem zdaje się wywierać coraz mniejszy wpływ na nerwy globalnych inwestorów. Jak na ten moment amerykańskie wydarzenia polityczne spotkają się reakcjami rynkowymi tylko za oceanem.

Kurs dolara wykresInwestorzy na pewno zwrócą uwagę na planowane na ten tydzień spotkanie amerykańskiego prezydenta z przywódcą Chin Xi Jinpingiem. Jeśli padną takie frazy jak „spekulacje na walutach”, „wojna handlowa” czy tym podobne, to światowe rynku mogą to mocno odczuć. W przypadku, kiedy spotkanie zakończy się sukcesem można będzie mówić o pozytywnym „efekcie Trumpa” na rynkach, co może nawet skutkować korektą kursu ostatnio zniżkującego dolara amerykańskiego.

Kurs Euro Dolar wykresW Europie natomiast uwagę rynków przykuwają zbliżające się wybory we Francji. Dużym ryzkiem dla jest strefy euro jest zwycięstwo Marine Le Pen, która jak wynika z sondaży ma zagwarantowane miejsce w drugiej turze. Nikt tak naprawdę nie wierzy w zwycięstwo Le Pen, co uspokoją rynki. Natomiast na horyzoncie pojawia się także scenariusz zakładający druga turę wyborów, w której naprzeciw Le Pen stanie nie liberalny kandydat Emmanuel Marcon, ani republikanin Francois Fillion, tylko zyskujący w sondażach radykalnie lewicowy Jean-Luc Melenchon. Taka perspektywa byłaby dla rynków ciężko strawną perspektywą. Analitycy będą się bacznie przyglądać najbliższym sondażom, które mają bezpośredni wpływ na parę walutową EUR/USD.

Krytpowaluty 03-04-2017 wykresW ciągu ostatnich dwóch tygodni bitcoin tracił na korzyść na nowej kryptowaluty ethereum, jednak ten trend odwrócił się dziś rano. Taki stan rzeczy może mieć kilka przyczyn. Dużym czynnikiem napędzającym wzrost wartości kryptowaluty jest Projekt MegaUpload 2.0. Deklaracja Kima Dotcoma, iż nowe przedsięwzięcie będzie budowane na bazie bitcoina nie pozostaje bez odzewu.

Kolejnym czynnikiem, który może mieć wpływ na kurs bitcoina są wieści z Japonii, gdzie wraz z początkiem kwietnia weszła w życie ustawa, która nadaje bitcoinowi status oficjalnie akceptowalnej formy płatność. Warto jednak zwrócić uwagę, iż kryptowaluty są zupełnie inne niż tradycyjne aktywna. Jest to nowy rynek, na którym korelację dopiero zaczynają nabierać kształtów. Jedno jest pewne, na rynku kryptowalut obserwujemy bój o dominację. Bitcoin – dłużej obecny na rynku nie na trudności z korektą kursu, o czym świadczą pierwsze dni kwietnia.

Mati Greenspan, Starszy Analityk Rynków eToro

Zastrzeżenie

Ta informacja służy jedynie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie powinna być traktowana jako porada albo rekomendacja inwestycyjna. Przeszłe wyniki nie dają gwarancji osiągnięcia rezultatów w przyszłości. Trading wiąże się z ryzykiem. Ryzykuj tylko kapitał, na którego stratę jesteś przygotowany.

Wszystkie dane, liczby i wykresy są aktualne na dzień 3 kwietnia.