Złoto inwestycyjne traci blask? Perspektywy dla złota

Wysokie ceny złota powinny powrócić dopiero za ponad rok, gdy w USA dojdzie do podwyżek stóp procentowych.

Minimum z ostatnich 52 tygodni to 1 675 USD za uncję złota, a maksimum to 1 966 USD. W ostatnich tygodniach złoto było tańsze nawet o prawie 7% niż rok wcześniej.

Złoto z trudem próbuje przebić się powyżej poziomu 1 800 USD za uncję. Daleko do maksimów z początku czerwca 2020 r., gdy cena uncji złota przekraczała 2 tys. USD.

– Słabość złota wynika z tego, że cały rynek boi się inflacji – mówi w rozmowie z MarketNews24 Michał Stajniak, ekspert XTB. – Dla inwestorów kontrakty na złoto nie są dobrym instrumentem, aby zabezpieczać się przed inflacją w krótkim terminie.

Dla wzrostu cen złota sprzyjająca jest sytuacja luzowania ilościowego w polityce pieniężnej ze strony banków centralnych oraz długoterminowe obawy o wysoką inflację.

Rynki spodziewają się zacieśniania polityki pieniężnej, podnoszenia stóp procentowych, co szczególnie dotyczy to decyzji Fed. Przewidywania są takie, że Fed będzie ograniczał skup aktywów.

– Ważne jest, że Fed jako bank centralny ma dwa cele do realizowania. To poziom zatrudnienia i inflacja – wyjaśnia ekspert XTB. – Przez wiele miesięcy Fed preferował ochronę rynku pracy, powstała taka sytuacja, że ludzie nie chcą wracać do pracy i wolą korzystać z benefitów wprowadzonych dla ochrony gospodarki przed skutkami koronawirusa.

Porównując cykle podwyżek stóp procentowych od lat 70-tych XX wieku, okazuje się, że na rok przed podwyżkami złoto zwykle traciło, a jego cena rosła już po pierwszej podwyżce stóp procentowych.

– Rynek wycenia, że do podwyżki stóp procentowych w USA dojdzie dopiero w grudniu przyszłego roku, to do tego czasu możemy spodziewać się tylko niewielkich zmian cen złota – ocenia M.Stajniak.