Złoty testuje ważne techniczne maksima. Posiedzenie Fed wydarzeniem tego tygodnia

fed

Na krajowym rynku walutowym popyt na złotego nie spada, piątek przyniósł podtrzymanie siły naszej waluty. W poniedziałek z rana kurs EUR/PLN nadal oscylował w okolicach 4,255 utrzymując się blisko 10-miesięcznego minimum.

W najbliższych dniach EUR/PLN powinien utrzymywać poziomy bliskie 4,26. Silniejsze umocnienie PLN powinna ograniczać niepewność, co do globalnego wzrostu w wyniku eskalacji sporów handlowych między USA a Chinami. Słabną bowiem oczekiwania na postępy w rozmowach podczas czerwcowego szczytu G20, co powoduje, że otoczenie staje się coraz bardziej niekorzystne dla walut EM, w tym złotego.

Ogólnie, w ostatnich dniach rynki finansowe pozostawały pod wpływem ryzyka związanego z amerykańsko-chińskimi rozmowami handlowymi, co nasilało oczekiwaniami na obniżki stóp w USA. Obok oczekiwań na gołębie działania Fed, ryzykowne aktywa wspierane były przez sugestię D.Trumpa, że nowe taryfy wobec Meksyku zostaną bezterminowo zawieszone, co z kolei zmniejszyło w ocenie inwestorów obciążenie dla globalnego wzrostu gospodarczego. Obok czynników zewnętrznych wsparcie naszej walucie dodatkowo dały publikacje krajowych danych nt. rachunku obrotów bieżących za kwiecień i ostatecznego odczytu majowego CPI. W rezultacie, pomimo rosnącego w siłę dolara amerykańskiego (kurs EUR/USD spadł do 1,12), złoty sukcesywnie umacniał się w ostatnich dniach.

W kwestii amerykańsko-chińskiego konfliktu handlowego mocno wyczekiwany jest zaplanowany na koniec miesiąca (28-29 czerwca) szczyt G20 w Japonii. D.Trump postawił Chińczykom warunek, uzależniając wprowadzenie kolejnych ceł na import z Chin od przebiegu rozmów. W piątek wycofał się jednak z tych słów, wskazując, że „nie ma znaczenia”, czy chiński przywódca weźmie udział w szczycie i wyraził przekonanie, że porozumienie handlowe USA z Chinami tak, czy inaczej zostanie kiedyś zawarte. Trump utrzymuje na rynku dużą niepewność, co pod koniec ub. tyg. zwiększyło popyt na dolara, który wcześniej wyraźnie tracił osłabiany rosnącymi oczekiwaniami na obniżki stóp w USA w br. Do tego doszedł wzrost napięcia politycznego na Bliskim Wschodzie, gdzie dwa tankowce – norweski i japoński – stały się w czwartek celem niezidentyfikowanego ataku u wybrzeży Iranu w Zatoce Omańskiej.

Najbliższe posiedzenie FOMC planowane jest na 19 czerwca, czyli dzień po oficjalnym rozpoczęciu kampanii wyborczej przez D.Trumpa. Jeśli Fed rzeczywiście myśli o obniżkach powinien to zasygnalizować właśnie na tym spotkaniu. To mogłoby oznaczać, początek cyklu łagodzenia polityki pieniężnej na świecie. Pomimo że ostatnie dane inflacyjne potwierdziły brak presji cenowej w gospodarce rynek nie zakłada cięcia stopy Fed już w czerwcu, wskazując, że dla członków Rezerwy Federalnej ważniejsze może być to, co dzieje się na płaszczyźnie amerykańsko-chińskich negocjacji handlowych. Inflacja w maju w USA spadła do 1,8% z pięciomiesięcznego maksimum w kwietniu, co było odczytem poniżej oczekiwań rynku rzędu 1,9%. Z kolei inflacja bazowa, która wyklucza ceny żywności i energii, obniżyła się do 2,0%, również poniżej konsensusu rynkowego będącego na poziomie 2,1%.

Lokalnie, pozytywnie inwestorów zaskoczyły publikacje dot. kwietniowego wyniku na rachunku obrotów bieżących (niespodziewanie wysoka nadwyżka na poziomie 718 mln euro) oraz zrewidowane w górę dane inflacyjne za maj (do 2,4% r/r z 2,3% podawanych w opublikowanym przez GUS flash CPI). Jak się okazało, wzrost eksportu przyspieszył do dwucyfrowego poziomu 10,3% r/r, potwierdzając odporność krajowych producentów na osłabienie koniunktury w strefie euro. Przyspieszył również wzrost importu ( do 8,7% r/r), jednak w kwietniu pozostawał on w tyle za eksportem. Po publikacji C/A złoty nasilił wzrost, dodatkowo wspierany przez rosnącą inflację. Po publikacji danych, J.Osiatyński (RPP) zasugerował, że choć w tym roku stopy procentowe raczej pozostaną bez zmian, to jednak w 2020 roku pojawią się warunki, w których powinny być one podniesione i to raczej wcześniej niż później. Inflacja w Polsce nadal pozostaje jednak na najniższym poziomie w regionie, co wspiera stabilne podejście do polityki monetarnej NBP w perspektywie nawet 2022 roku (wg prezesa A.Glapińskiego).

Wykres dnia: Złoty testuje ważne techniczne maksima. Poniżej kurs EUR/PLN.

kurs EUR-PLN
Źródło: Thomson Reuters

Autor / Źródło: Joanna Bachert / PKO Bank Polski