Zmiany w Czechach. Brexitowe formalności

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Według analityków Czeski Narodowy Bank może wkrótce przestać interweniować na rynku. Dokumenty rozpoczynające Brexit zostały podpisane. Szkoci chcą ponownego referendum.

Koniec parytetu wymiany w Czechach?

Od miesięcy Czeski Narodowy Bank pilnował, by za jedno euro nie płacono mniej niż 27 czeskich koron. W ostatnim czasie ze względu na słabość euro i poprawiającą się sytuację w Czechach koszty tych interwencji rosną. Żeby utrzymać tą cenę konieczny jest zakup dużej ilości walut. W rezultacie rosną rezerwy walutowe. O ile tendencja ta nie zostanie przełamana możliwe jest odejście od parytetu wymiany jeszcze w kwietniu. Co to będzie oznaczać dla rynku? Obecnie od wielu miesięcy czeska korona porusza się równolegle z euro. Inwestorzy spodziewają się umocnienia korony po tej decyzji zatem kupują korony czeskie tylko pogłębiając skalę ewentualnego ruchu.

Brexit formalnie rozpoczęty

Premier Wielkiej Brytanii podpisała dokument formalnie rozpoczynający procedurę wyjścia jej kraju z Unii Europejskiej. Zgodnie z zapisami traktatowymi Wielka Brytania opuści Unię Europejską za dwa tygodnie. Jednym z ważniejszych elementów negocjacji jest brytyjska składka do budżetu. Tylko w rozpisanym do 2020 roku planie zabraknie bowiem 60 miliardów euro. Nie bez znaczenia jest też kwestia praw obywateli Wielkiej Brytanii w Unii i praw obywateli Unii w Wielkiej Brytanii. W poprzek Irlandii pojawi się również nowa zewnętrzna granica Unii. Najbliższe dni będą obfitować w liczne spotkania w celu spełnienia wszystkich wymogów proceduralnych.

Szkocja walczy o referendum

Negocjacje to nie jedyny problem Wielkiej Brytanii. Drugim jest Szkocja, która delikatnie ujmując nie jest zadowolona z opuszczania struktur unijnych. Tamtejszy parlament poparł wniosek o referendum. Ma ono dotyczyć niepodległości Szkocji. Podobne referendum niedawno już miało miejsce, ale autorzy wniosku postulują, że zmieniająca się sytuacja uzasadnia powtórkę. Gdyby doszło do referendum moglibyśmy mieć kolejną karuzelę na funtowych parach walutowych. Biorąc pod uwagę znaczenie gospodarcze Szkocji powinno to wpłynąć negatywnie nie tylko na pozycję funta na świecie ale i jego wartość.

Dzisiaj w ramach danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 13:00 – USA – wnioski o kredyt hipoteczny,
  • 16:30 – USA – tygodniowa zmiana zapasów paliw.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl