Znaczenie skupu złomu w gospodarce

0
130827-F-TQ704-019

130827-F-TQ704-019Skup metali najczęściej kojarzy się nam z ogromnymi złomowiskami starych aut i maszyn. Okazuje się jednak, że metale nietypowe, a wśród nich metale szlachetne, takie jak, platyna czy metale powszechnie używane w elektronice i w przetwórstwie chemicznym, przede wszystkim wolfram i pallad, także są często skupowane i odzyskiwane. Zajmują się tym wyspecjalizowane firmy jak przykładowo zlomskup.eu  mające w swoich zasobach odpowiedni sprzęt do oceny zawartości metali nietypowych w złomie i znajomość technologii ich odzysku.

Bez metalu ani rusz

Współcześnie na świecie, wskutek nadmiernej eksploatacji złóż, dostępne jest coraz mniej metali szlachetnych i metali powszechnie wykorzystywanych w przemyśle w systemach katalitycznych i w przetwórstwie stali i, co bardziej oczywiste, w jubilerstwie. Metale szlachetne czyli platynowce (ruten, rod, pallad, osm, iryd, platyna), srebro i złoto, prawie nie reagują z innymi pierwiastkami, przez co odporne są na korozję i dlatego są często stosowane w przemyśle, wszędzie tam, gdzie potrzebna jest wysoka odporność chemiczna. Metale rzadkie, z kolei, znalazły zastosowanie w przemyśle ciężkim i elektronicznym, ze względu na ich właściwości chemiczne, w tym dobre przewodnictwo cieplne i elektryczne, zdolność łączenia się z innymi metalami w stopy, co z kolei zapewnia możliwość poprawy

Cenne surowce

Bez wolframu czy palladu nie można sobie współcześnie wyobrazić wyrobów powszedniego zastosowania w tym stopów twardej stali, żarników żarówek, wielu lamp samochodowych. Ponadto wolfram jest bardzo wytrzymały na działanie silnych i żrących chemikaliów co znacznie poszerza możliwości jego zastosowania.

Podobnie jest w wypadku platyny, która jako metal szlachetny w przyrodzie występuje znacznie rzadziej niż złoto. Jej stosowanie nie kończy się na dobrze znanym nam złotnictwie i oprawie brylantów. Twardości i chemiczna trwałość platyny wykorzystywana jest najczęściej w przemyśle samochodowym, do wytwarzania katalizatorów, w zakładach chemicznych oraz w w przemyśle elektrotechnicznym. Recykling platyny z wszelkiego rodzaju sprzętów laboratoryjnych, termopar, katalizatorów pozwala na częściowy zwrot inwestycji poczynionej w ich zakup, już po okresie ich eksploatacji.

Oprócz doskonale nam znanych metali szlachetnych, recyklingowi można poddać także tytan, który w związku ze swą dobrą trwałość mechaniczną i niską wagę, znalazł implementację w przemyśle samochodowym i lotniczym. Dlatego też najczęstszym źródłem złomu tytanu są elementy samochodowe, takie jak tłumiki lub części lotnicze np. turbiny. Źródłem tytanu mogą być także przedmioty używane w medycynie, przemyśle zbrojeniowym i oczywiście biżuteria.

Nie tylko względy zysku przemawiają za recyklingiem metali szlachetnych i rzadkich. Dużą rolę pełni tu ekologia i ochrona środowiska przyrodniczego. Złomowanie części zawierających wyżej wymienione metale jest jawnym marnotrawstwem, za to ich recykling umożliwia zawrócenie metali do obrotu i powtórne użycie, bez utraty ich właściwości.