Krajobraz rynków po FOMC

Michał Iskat – dealer walutowy Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

Dolar traci na sile po gołębiej retoryce FOMC. USD/PLN kwotowany na tegorocznych minimach. Kalendarium makroekonomiczne obfitujące w publikacje.

Michał Iskat – dealer walutowy Internetowykantor.pl i Walutomat.plDzisiejszy dzień zaczynamy od odreagowania publikacji makroekonomicznych. W środę poznaliśmy decyzję FOMC w kwestii stóp procentowych. Nie było w tym przypadku zaskoczenia. Niemal pewnym było, że główne stopy procentowe pozostaną na niezmienionym poziomie. Znacznie istotniejsza z punktu widzenia inwestorów była konferencja prasowa po posiedzeniu Komitetu Otwartego Rynku.

Jednym słowem podsumowując wczorajszą konferencję można powiedzieć, że FED delikatnie  zamieszał na rynkach finansowych. Bank Rezerwy Federalnej przede wszystkim ściął prognozy makroekonomiczne na bieżący rok. Na szczególną uwagę zasługują tutaj obniżenie szacunkowej dynamiki PKB z 2,2% do 2,4%. FOMC w dalszym ciągu podtrzymuje retorykę wskazująca na pozytywny obraz amerykańskiej gospodarki, jednak wypowiedzi nie są już tak hurraoptymistyczne, jak w grudniu. Jednocześnie członkowie Rezerwy Federalnej zwracają w dalszym ciągu uwagę na problemy gospodarki globalnej.

W kwestii stop procentowych zaprezentowane przed FED stanowisko było dość mocno gołębie. Pierwotne scenariusze rynkowe, mówiące o czterech podwyżkach głównej stopy procentowej stały się mrzonką. Aktualny, najbardziej prawdopodobny wariant mówi o dwóch podwyżkach w bieżącym roku. Według opublikowanych dot chartów główna stopa procentowa na koniec 2016 roku powinna wynieść 0,9% podczas gdy jeszcze w grudniu było to 1,375%.

Zaprezentowana podczas konferencji retoryka FED miała swoje jasne przełożenie na zachowanie rynku walutowego. Na głównej parze walutowej zaobserwowaliśmy znaczące osłabienie dolara. Kurs EUR/USD z impetem przebił poziom 1,12 i w najbliższym czasie powinniśmy być świadkami próby ataków na tegoroczne maksima (1,1376). Osłabienie amerykańskiej waluty widoczne jest również w przypadku kwotowania USD/PLN, który jest wyceniany aktualnie na 3,79. Podkreślić należy, że jest to poziom niespotykany od października poprzedniego roku.

Dzisiejszy dzień obfituje w doniesienia makroekonomiczne. Wśród publikacji, na które inwestorzy powinni zwrócić szczególną uwagę, wymienić należy:

  • 11.00 – inflacja konsumencka w Strefie Euro;
  • 13.00 – decyzja Banku Anglii w kwestii stóp procentowych;
  • 13.30 – wnioski o zasiłki dla bezrobotnych w USA, indeks FED z Filadelfii;
  • 14.00 – sprzedaż detaliczna w Polsce, publikacja protokołu z posiedzenia RPP.