20 najbardziej wpływowych Polek w branży fintech

Pani Prezes czyli biznes w szpilkach

23 marca br. Instytut Innowacyjna Gospodarka wraz z inicjatywą Znane Ekspertki zaprezentowali najnowszy raport „Ekspertki w fintech”. W publikacji wyróżnionych zostało dwadzieścia najbardziej wpływowych Polek w branży fintech, które odnoszą sukcesy w Polsce i na świecie. Uroczysta inauguracja raportu, w której udział wzięli m.in. przedstawiciele Ambasady Izraela i Ambasady Brytyjskiej, odbyła się w The Heart Warsaw. Uczestniczyło w niej prawie 100 osób ze świata biznesu, finansów i technologii. 

„Ekspertki w fintech” to trzeci raport przygotowany przez Znane Ekspertki. Do tej pory przeanalizowana została rola kobiet w branżach, z których fintech wyrósł – „Kobiety w finansach” i „Kobiety w technologiach”. – Zważywszy na fakt, że polskie banki są w gronie liderów zmian technologicznych na świecie, a według wyliczeń PwC 1/3 usług finansowych może być przejęta przez fintech – wybór tematu na kolejny raport wydał nam się naturalny – mówi Joanna Pruszyńska-Witkowska, inicjatorka Znanych Ekspertek.

Postęp technologiczny, a wraz z nim zmieniające się oczekiwania klientów, potrzeba znalezienia tańszych i prostszych rozwiązań oraz wzrastająca konkurencyjność przyczyniły się do rozwoju sektora fintech. U jego podstaw leży wykorzystanie nowych technologii informacyjnych na potrzeby sektora finansowego, co przyczynia się do całkowitej transformacji sposobu zarządzania pieniędzmi. – Zaawansowane technologie przenikają obecnie niemal wszystkie aspekty życia codziennego i działalności biznesowej. Zgodnie z tym trendem fintech zmienia zasady konkurencji rynkowej w sektorze finansowym. Obok stabilnych przedsiębiorstw z wieloletnim doświadczeniem coraz częściej dostrzegane są firmy wyróżniające się innowacyjnością odpowiadającą na trendy konsumenckie – wyjaśnia Ewelina Zborowska z firmy Elavon.

A jak wygląda sytuacja kobiet w tej dynamicznie rozwijającej się branży? Wyniki analiz przeprowadzonych przez Financial News pokazują, że z ponad 100 europejskich spółek fintech, które w 2015 roku otrzymały finansowanie z sektora venture capital, tylko 5 było zarządzanych przez kobietę, zaś całkowity odsetek menedżerów płci żeńskiej nie przekroczył 7%.[1] Dlaczego kobieta-manager to nadal wyjątek, skoro to właśnie kobiety odpowiadają za ok. 80% wydatków podejmowanych przez gospodarstwa domowe, a większość z nich, 73% kobiet na świecie, wyraża niezadowolenie z poziomu usług bankowo-finansowych i czuje, że nie odpowiadają one w pełni ich potrzebom?[2]

Okazją do dyskusji i zastanowienia się nad powyższymi pytaniami była inauguracja raportu „Ekspertki w fintech”. Publikacja przedstawia sylwetki Polek, którym udało się odnieść sukces zawodowy w branży rozwijającej się na styku finansów i technologii, która w powszechnej świadomości nadal kojarzona jest jako typowo męska. Zaprezentowano również historie ich karier, a także kobiece spojrzenie na perspektywy rozwoju sektora fintech. Wśród wyróżnionych Polek znalazła się m.in. Aleksandra Gren, Dyrektor Generalny i członek zarządu Fiserv Polska sp. z o.o., amerykańskiej firmy technologicznej z sektora usług finansowych, Marta Krupińska, współzałożycielka Azimo – największej na świecie sieci cyfrowej, umożliwiającej wysyłanie pieniędzy do 5 miliardów ludzi na świecie w ponad 190 krajach oraz Sonia Wędrychowicz – Dyrektor Zarządzająca w DBS Consumer Bank Technology Singapore.

– Działając na styku technologii i finansów, codziennie obserwujemy jak wielki wpływ na rozwój całego sektora mają kobiety. Zarówno technologie, jak i finanse, nie mogłyby istnieć w obecnym kształcie, gdyby nie różnorodność na wszystkich stanowiskach, w różnych instytucjach i firmach działających w obu branżach – zapewnia Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny polskiego oddziału Mastercard Europe.

– Branża fintech myśli o bankowości w sposób twórczy, nieszablonowy, kreatywny. Równie nieszablonowe jest spojrzenie na świat informatyki, programowania i aplikacji jako świat kobiet. Jeśli zatem połączymy kobiety i fintech, wyjdzie nam coś podwójnie niestereotypowego. I takie właśnie podejście jest szalenie potrzebne – wyjaśnia Tomasz Bogus, prezes Zarządu Banku BGŻ BNP Paribas.

Oprócz prezentacji ekspertek, podczas inauguracji odbyła się dyskusja nt. „Fintech nations – czy Polska do nich dołączy?”. Prelegenci zastanawiali się nad rozwiązaniami legislacyjnymi, które mogą pomóc w rozwoju sektora fintech w Polsce, porównując go do krajów, w których branża ta dynamicznie się rozwija, jak Wielka Brytania czy Izrael. W debacie udział wzięli: Ruth Cohen-Dar – Zastępca Szefa Misji, Ambasada Izraela, Aleksander Naganowski – Dyrektor ds. Rozwoju Nowego Biznesu w polskim oddziale Mastercard Europe, Dorota Zimnoch – założycielka i Dyrektor Zarządzająca ZING Business Consulting oraz Aleksandra Gren z Fiserv Polska sp. z o. o.

Publikacja została opracowana przez Instytut Innowacyjna Gospodarka na zlecenie inicjatywy Znane Ekspertki. Partnerem strategicznym raportu jest Mastercard. Partnerstwo nad raportem objęli: Ambasada Izraela, Ambasada Brytyjska, Związek Banków Polskich, Fundacja FinTech Poland, Bank BGŻ BNP Paribas, PwC oraz Elavon.

[1] Źródło: https://www.fnlondon.com/articles/fintech-urged-to-look-to-other-sectors-for-female-expertise-20160223
[2] Źródło: http://blog.strands.com/women-in-fintech-femtech