97 proc. polskich firm korzysta z rozwiązań open source

0

9 na 10 przedstawicieli polskiego sektora technologii korzysta z otwartych systemów operacyjnych, a 97 proc. używa technologii Open Source rozwijając własne rozwiązania IT – wynika z badania Polski rynek Open Source 2017, przeprowadzonego w związku z tegoroczną konferencją Open Source Day 2017.
Do najważniejszych zalet otwartych technologii wymienianych przez respondentów należą optymalizacja kosztów, elastyczność, a także brak uzależnienia od pojedynczego dostawcy. Wyniki ankiety wskazują, że oprogramowanie Open Source jest kluczowym elementem infrastruktury IT polskich przedsiębiorstw.

Badanie ankietowe przeprowadzone w związku z konferencją Open Source Day to pierwsza tego typu inicjatywa mająca na celu ocenę wykorzystania narzędzi i oprogramowania Open Source na polskim rynku, przeprowadzona na próbie prawie 300 respondentów, m.in. inżynierów, menadżerów i osób zarządzających projektami.

Obserwujemy, że oprogramowanie otwarte, czyli to oparte na dostępnym dla wszystkich kodzie źródłowym, jest powszechnie wykorzystywane przez polskie firmy. Brakuje jednak danych mówiących o skali finansowej stosowania Open Source, a także o tym, jakie motywacje stoją za wdrożeniem tych rozwiązań. Celem naszego opracowania było  uzupełnienie tej luki i pokazanie faktycznego wpływu Open Source na polski biznes – mówi Dariusz Świąder, prezes zarządu Linux Polska, organizator konferencji Open Source Day, inicjator badania.

Systemy operacyjne w czołówce

Jak wynika z opracowania, otwarte oprogramowanie jest najczęściej wykorzystywane przez polskie przedsiębiorstwa w obszarze systemów operacyjnych – odpowiedziało tak 90 proc. ankietowanych.

– Z przeprowadzonego badania wynika wyraźnie, że najczęściej wykorzystywanym oprogramowaniem Open Source w firmach jest system operacyjny bazujący na jądrze Linuxa. Na drugim miejscu respondenci wskazali wykorzystywanie otwartych baz danych (73,5 proc. ). Kolejne miejsca dotyczą specyficznych komponentów służących przy rozwoju oprogramowania – komentuje wyniki badania Przemysław Sękalski, Dyrektor Centrum Technologii Informatycznych Politechniki Łódzkiej.

Rozwiązania typu Open Source są też ważnym narzędziem w obszarze technologii, takich jak przetwarzanie w chmurze i big data – na ich zastosowanie w tych obszarach wskazał odpowiednio co trzeci i co piąty badany.open source

Czytaj również:  Digitalizacja po Polsku – jak wypadamy na tle Europy?

Co istotne, przytłaczająca większość uczestników ankiety wskazuje, że wykorzystuje rozwiązania Open Source w procesie tworzenia własnych rozwiązań IT, w tym aplikacji – aż 97 proc. badanych potwierdziło, że w tym wypadku korzysta częściowo lub wyłącznie
z otwartych technologii.