Projekt prezydencki pogarsza sytuację banków. Deficyt w 2018 r. poniżej 3% PKB

0

Projekt prezydencki pomocy frankowiczom oczywiście nie jest neutralny dla banków, nie może być dla wszystkich dobry. Morawiecki o deficycie budżetowym w 2018 roku. Rekordy kryptowalut.

Prezydencki projekt pogarsza sytuację banków.

Agencja Moody’s zwraca uwagę, że realizacja prezydenckiego projektu pomocowego dla kredytobiorców walutowych pogarsza kondycję polskich banków. Nie da się ukryć, że skoro banki zapłacą ponad 3 miliardy złotych składki na fundusz restrukturyzacyjny tyle samo zniknie z ich zysków. Byłby to drugi istotny cios w rentowność systemu po wprowadzonym w zeszłym roku podatku bankowym. Analitycy zwracają uwagę, że nie wiadomo, czy ustawa ta nie zostanie połączona z poprzednim projektem zwrotu nadmiarowych spreadów bankowych do momentu wydanie ustawy antyspreadowej. Oznaczałoby to wówczas kolejny cios na około 4 miliardy złotych. Z drugiej strony obydwa te rozwiązania i tak są korzystniejsze dla banków, niż jednorazowe przewalutowanie, które mogłoby doprowadzić do bankructwa niektóre banki.

Deficyt 2018 roku poniżej 3% PKB

Wicepremier Mateusz Morawiecki w wywiadzie udzielił dla PAP kreślił wizję budżetu na 2018 rok. Wynik deficytu poniżej 3% PKB z pewnością cieszy. Nie jest jednak tak dobry, jak przypomnimy sobie, że to w tym roku zlikwidujemy OFE. To prawdopodobnie ten ruch umożliwi osiągnięcie tego wyniku pomimo wydatków socjalnych. Nie obyło się niestety bez prostego populizmu, gdzie porównywano wyniki gospodarcze Polski ostatnich lat w pełnym oderwaniu od koniunktury światowej, tak jakby kryzys 2008 roku nie miał miejsca. Analityków najbardziej w tych wypowiedziach cieszy fakt, że rząd bardzo pilnuje progu 3% w relacji do PKB. Powinno to powodować, że pomimo realizacji obietnic wyborczych budżet państwa nie idzie tak szybko jak sądzono w stronę Grecji.

Nowy rekord Bitcoina

Podział tej najpopularniejszej waluty na Bitcoina właściwego i nowego Bitcoin Cash nie zaszkodził najwyraźniej żadnej z nich. Po weekendowych zwyżkach mieliśmy możliwość oglądania notowań nawet za 3300 dolarów. Jest to kolejny rekord wszechczasów względem dolara. W tle tych rekordów coraz głośniej słychać doniesienia o kolejnych manipulacjach na rynkach kryptowalut.

Czytaj również:  Pierwszy skok (PMI) w tym roku

Dzisiaj w kalendarzu makroekonomicznym brak ważnych odczytów makroekonomicznych.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl