Agencja S&P podwyższyła, a Fitch potwierdziła perspektywy wiarygodności kredytowej Polski

Warszawa

Agencja S&P podniosła ocenę wiarygodności kredytowej Polski do poziomu A- z BBB+ z perspektywą stabilną.

Agencja podkreśliła, że od czasu dokonanej w 2015 obniżki ratingu, gospodarka Polski wykazywała się silnym i zrównoważonym wzrostem gospodarczym, a wyniki sektora finansów publicznych pozytywnie zaskakiwały. Agencja doceniła także wysoki poziom otwartości polskiej gospodarki oraz dynamiczny rozwój sektora usług, który w wymianie handlowej z zagranicą osiąga nadwyżkę na poziomie 4% PKB, poprawiając równowagę zewnętrzną kraju.

Według S&P polityka fiskalna jest istotnym elementem wspierającym wysoką ocenę ratingową Polski. Agencja oczekuje, że w 2018 deficyt sektora finansów publicznych spadnie poniżej 1% PKB przynosząc znacząco głębszą konsolidację finansów publicznych niż zadeklarowano w programie konwergencji.

Zgodnie ze wskazaniami S&P czynniki, które mogłyby doprowadzić do dalszej rewizji w górę ratingu Polski w przyszłości to: (1) szybszy realny wzrost dochodów niż wśród głównych partnerów handlowych przy braku narastania nierównowag w gospodarce; (2) osiągnięcie nadwyżek budżetowych, które umożliwiłyby obniżenie długu publicznego w ujęciu nominalnym; (3) wprowadzenie PPK, które zaowocowałoby wzrostem oszczędności prywatnych i ograniczeniem przyszłych zobowiązań rządu związanych ze starzeniem się społeczeństwa.

Po drugiej stronie szali, wśród zjawisk, które mogłyby osłabiać rating wskazano: (1) znaczące pogorszenie sytuacji sektora finansów publicznych; (2) gwałtowny wzrost płac prowadzący do silniejszego od prognoz wzrostu zadłużenia zewnętrznego i oznaczający potencjalną utratę konkurencyjności.

Agencja Fitch potwierdziła rating kredytowy Polski na poziomie A-. Fitch także podkreśla siłę krajowych finansów publicznych, oraz stabilność i dynamikę wzrostu gospodarczego w Polsce. Rating Polski cały czas jest zaniżany przez agencję (o 1 stopień) ze względu na relatywnie wysoki w stosunku do innych państw poziom zadłużenia zagranicznego netto. Właśnie jego dalsze ograniczanie wskazywane jest jako jeden z kluczowych czynników, który docelowo prowadzić może do podwyżki ratingu. W podobnym kierunki wg agencji mogłaby działać dalsza konsolidacja fiskalna umożliwiająca spadek długu publicznego w relacji do PKB i wzrost PKB umożliwiający wzrost dochodów w kierunku mediany państw o ratingu A. Zmiany, które mogłyby prowadzić do obniżenia ratingu to: (1) osłabienie znaczenia progu 3% jako kotwicy dla deficytu sekt. fin. publ. w relacji do PKB lub brak stabilizacji poziomu długu publicznego w relacji do PKB; (2) osłabienie ram polityki makroekonomicznej, które mogłoby prowadzić do osłabienia dynamiki PKB; (3) pogorszenie standardów sprawowania rządów lub pogorszenie klimatu biznesowego, które negatywnie przekładałoby się na gospodarkę.

W naszej ocenie prawdopodobieństwo zaistnienia czynników, które obydwie agencje wskazały jako potencjalnie pozytywne dla ratingu jest obecnie zdecydowanie wyższe niż ryzyko materializacji któregoś z zagrożeń. W konsekwencji w średnioterminowej perspektywie nie można naszym zdaniem wykluczyć kolejnych rewizji w górę ocen wiarygodności kredytowej Polski.oceny wiarygodności krajów agencje ratingowe

Autor/Źródło: PKO Bank Polski