Amerykańskie dochody osobiste – przygotuj się

0

Przyszły tydzień będzie bardzo emocjonujący, czeka na nas szereg danych makroekonomicznych. W poniedziałek o godzinie 8.00 zostanie opublikowany niemiecki optymizm konsumentów. W ten sam dzień o godzinie 16.00 poznamy amerykańską sprzedaż nowych domów. We wtorek napłyną do nas dane ze Strefy Euro oraz poznamy amerykański wzrost gospodarczy (kluczowa zmienna pod względem dalszego zacieśniania monetarnego). W środę kalendarz również jest w pełni zapełniony, ale najważniejsze będą amerykańskie wydatki oraz dochody osobiste (pamiętajmy iż gospodarka Stanów Zjednoczonych oparta jest na konsumpcji). W ostatni dzień sesji, pomimo tego, że mamy pierwszy piątek miesiąca nie czekają na nas dane z rynku pracy USA. Niemniej jednak poznamy koszyk danych z gospodarki kanadyjskiej.

Najistotniejsze dane makro dla Australii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Strefy Euro, Nowej Zelandii, Japonii, Wielkiej Brytanii

Najistotniejsze dane makro dla Australii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Strefy Euro, Nowej Zelandii, Japonii, Wielkiej Brytanii

Źródło: Admiral Markets

Stany Zjednoczone – wydatki oraz dochody osobiste

Gospodarka Stanów Zjednoczonych w głównej mierze oparta jest na konsumpcji. Z tego względu wzrost dochodów osobistych jest niemalże jednoznaczny ze wzrostem wydatków osobistych i na odwrót. Idąc dalej, zwiększająca się konsumpcja prawdopodobnie wpłynie na ceny produktów, czyli na inflację. Zatem, wzrost dochodów oraz wydatków byłby na rękę amerykańskim władzom monetarnym.

dochody osobiste

Źródło: Admiral Markets

Instrument do obserwacji

Inwestorzy Wal-Mart mają powody do zadowolenia w 2017 roku. Kurs akcji szybuje od początku roku dzięki uruchomieniu platformy cyfrowej The Walmart Exchange oraz większemu ruchowi w sklepach. Natomiast w ostatnim miesiącu, wzrost akcji Wal-Mart zawdzięcza zdecydowanie lepszym wynikom za trzeci kwartał – przychody okazały się wyższe od oczekiwań analityków o ponad 2 miliardy dolarów. Branża dyskontów charakteryzuje się niskimi marżami netto, a spółka z marża 2.31% przewyższa konkurencję. Dobrze też wygląda zwrot na kapitale własnym rzędu 15%. Dług systematycznie spada a i tak jest pozyskiwany o wiele taniej (WACC = 3.12%) niż zwrot na zainwestowanym kapitale (ROIC = 12.52%). Ryzyko tkwi cały czas niskich marżach branży oraz małej ilości gotówki – wskaźnik gotówki do długu to tylko 0.14. Wbrew pozorom, ze wskaźnikiem C/Z na poziomie 25, Wal-Mart nie jest aż tak mocno przeszacowany względem innych dyskontów. Ostatnie mocne wzrosty, stawiają spółkę w dość ciekawej sytuacji. Fundamenty ma solidne aczkolwiek ryzyka istnieją.

Czytaj również:  Dane zgodne z oczekiwaniami. Posiedzenie FED

Notowania WMT

Źródło: Admiral Markets

Zapoczątkowane w październiku dynamiczne wzrosty pozwoliły kursowi przebić kluczowy opór na poziomie 90 USD (szczyty z 2015 roku) i atak na 100 USD (zabrakło 50 centów). Spółka znajduje się trendzie wzrostowym oraz ostatnie mocne przyspieszenie może zwiastować próbę wybicia magicznej bariery 100 USD za akcję. Zanim do tego dojdzie, możliwa jest częściowa realizacja zysków przez inwestorów. W takim przypadku, możemy się spodziewać spadków w okolice 94 USD a nawet test wsparcia 90 USD. Dopiero mocniejsza wyprzedaż akcji i wybicie tego wsparcia sprawi, że celem dla rynku będzie poziom 83 USD (zniesienie 38.2% ruchu wzrostowego zapoczątkowanego pod koniec 2015 roku.

S&P 500 – ciekawostka