Bank BGŻ: Tegoroczne zbiory zbóż rekordowo wysokie. Ceny jesienią mogą spadać

0

CEO Magazyn Polska

Zbiory zbóż w Polsce w tym sezonie prawdopodobnie będą rekordowo wysokie i dużo wskazuje na to, że przekroczą 30 mln ton. Ceny na świecie już od dłuższego czasu spadają. W Polsce obniżały się przed żniwami, obecnie pozostają stabilne. Jest jednak bardzo mało transakcji, bo rynek czeka na dalszy rozwój wypadków. Spadek wartości zbóż paszowych może spowodować, że w dłuższej perspektywie niższe będą też ceny mięsa i jego przetworów.

Dużo wskazuje na to, że przekroczymy 30 mln ton zbóż w tym sezonie – zauważa w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Michał Koleśnikow, analityk rynków rolnych Banku BGŻ. – Będzie to rekordowy wynik. Sytuacja na rynku krajowym jednak zależy od tego, co dzieje się na rynkach zewnętrznych. Ostatnio pojawia się tam coraz więcej informacji, że zbiory zbóż na świecie również będą bardzo wysokie. Obecnie mówi się o zbiorach ogółem jedynie nieznacznie niższych niż w rekordowym pod tym względem sezonie ubiegłym, przy czym zbiory pszenicy i kukurydzy będą prawdopodobnie nawet wyższe.

Ceny zbóż, jak informuje Koleśnikow, od dłuższego czasu bardzo wyraźnie idą w dół. Na świecie spadki trwają już kilka miesięcy, w Polsce obniżały się przed żniwami, obecnie, po żniwach, pozostają na stabilnym poziomie.

Na rynku jednak mało jest transakcji, panuje nastrój wyczekiwania – precyzuje Michał Koleśnikow. – Ci, którzy mają zboże, niechętnie je sprzedają, podmioty, które chciałyby je kupić, niechętnie godzą się na wyższe wartości. Wszyscy wyczekują, a ceny są stabilne, mimo że zazwyczaj w tym okresie roku, czyli we wrześniu i październiku, najczęściej idą do góry.

Ceny poszczególnych kategorii zbóż, jak twierdzi Koleśnikow, zachowują się jednak różnie. Niższe ceny ziarna przeznaczanego na pasze w dłuższej perspektywie mogą spowodować spadek cen mięsa.

Czytaj również:  Liczba fuzji i przejęć na polskim rynku będzie rosnąć. Rekordowej transakcji można się spodziewać w energetyce

Jeżeli chodzi o przeznaczaną do produkcji mąki pszenicę konsumpcyjną, to ceny spadły w niewielkim stopniu, gdyż jej jakość w Europie, szczególnie w Unii Europejskiej, jest niewysoka – informuje Koleśnikow. – Szczególnie dużo mówi się o tym w przypadku Francji, ale podobne głosy pojawiają się też w Niemczech. Oznacza to, że różnica pomiędzy cenami pszenicy przeznaczanej na chleb i tej przeznaczanej na paszę jest bardzo duża. Pszenica paszowa jest wyraźnie tańsza i nadal będzie tanieć bardziej niż konsumpcyjna. O ile ta ostatnia jest dzisiaj tańsza o 5-10 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem, o tyle pszenica paszowa jest już tańsza o ok. 15 proc. Podobnie jest z kukurydzą, która przeznaczana jest głównie do produkcji pasz. Na świecie ona także znacznie bardziej potaniała niż pszenica, co oznacza, że ceny zbóż paszowych i pasz będą spadać bardziej niż tych konsumpcyjnych.

Do końca roku zdaniem analityka rynków rolnych Banku BGŻ ceny zbóż nie powinny rosnąć, a być może nawet lekko spadną.