Bank Japonii bez zmian. Nerwowo na rynku ropy

Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl
Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl

Stenogramy z posiedzenia Banku Japonii potwierdzają, że nie należy spodziewać się tam gwałtownych zmian. Węgrzy nie zmienili stóp procentowych. Na rynku ropy naftowej znów duża zmienność.

Minutki z posiedzenia Banku Japonii

Większość członków Banku Japonii potwierdziła to co uważa większość obserwatorów – Bank obecnie czeka na rozwój sytuacji. Pojawił się jednak jeden głos odrębny nawołujący do zwiększenia programu luzowania ilościowego. Taki ruch najprawdopodobniej miałby szansę pobudzić inflację. Z drugiej strony wielu członków zauważa, że program skupu aktywów już teraz jest bardzo duży, a jego skutki uboczne nie są znane. Jaki wpływ na walutę mają te działania? Gdyby udało się zwiększyć skalę luzowania ilościowego najprawdopodobniej byłby to czynnik osłabiający jena.

Stopy procentowe na Węgrzech bez zmian

Wczoraj poznaliśmy decyzję Banku Węgier w sprawie stóp procentowych. Zgodnie z oczekiwaniami większości analityków nie zmienił stóp procentowych. Główna stopa wynosi obecnie 0,9% i patrząc na sytuację w Europie pozostanie najprawdopodobniej niezmieniona do końca roku. Większość banków centralnych naszego regionu wstrzymuje się z podwyżkami aż Europejski Bank Centralny będzie gotowy do normalizacji polityki monetarnej eurolandu. Patrząc jednak na sytuację południa Europy horyzont czasowy takiej decyzji się oddala.

Nerwowo na rynku ropy

Na rynku czarnego złota są w tej chwili dwie ważne niewiadome. Po pierwsze nie wiadomo jak rozwinie się sytuacja z wojną handlową. Gdyby zwolnił wzrost gospodarczy spowolnił powinno się to odbić negatywnie na konsumpcji ropy. Drugim ważnym czynnikiem jest piątkowe posiedzenie OPEC, na którym wedle plotek może dojść do zwiększenia wydobycia. To właśnie ta pogłoska niedawno pociągnęła ceny ropy wyraźnie w dół. Z drugiej strony część państw boi się, że zwiększenie produkcji w tej chwili może w połączeniu z wojną handlową gwałtownie zbić ceny ropy.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 12:00 – Wielka Brytania – wskaźnik zamówień wg. CBI,
  • 15:30 – wspólna dyskusja prezesów banków centralnych na forum gospodarczym,
  • 16:30 – USA – zmiana zapasów paliw.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl