Bank Pekao SA zorganizuje dla Warszawy emisję obligacji o wartości 600 mln zł

0
Bank Pekao SA

Pekao SA przeprowadzi dla Warszawy emisję obligacji komunalnych o łącznej wartości 600 mln zł z możliwym terminem wykupu od 7 do 10 lat. Dzięki emisji miasto uzyska środki finansowe na pokrycie deficytu budżetu w 2011 r. To kolejny sukces Pekao na polu świadczenia usług finansowych dla samorządów. W 2010 r. Bank zorganizował 13 programów emisji obligacji na łączną kwotę 1 mld zł. W tym roku chce ten wynik co najmniej utrzymać.

Obligacje będą emitowane w trybie oferty niepublicznej lub publicznej, w ramach programu o wartości 4 mld zł ustanowionego w 2009 roku.

– Emisja obligacji pozwala miastom na pozyskiwanie pieniędzy po korzystnych warunkach cenowych oraz dywersyfikuje źródła finansowania. Obligacje bowiem mogą trafić do szerokiego grona inwestorów finansowych, typu OFE, czy TFI – tłumaczy Maciej Tarnawski, Dyrektor Biura Rynków Kapitałowych w Banku Pekao SA.

Emisja dla Warszawy to kolejny taki projekt realizowany przez Bank Pekao SA. W ubiegłym roku Bank zorganizował prawie wszystkie większe emisje obligacji komunalnych w Polsce m.in. dla Poznania, Gdańska, Białegostoku oraz Rzeszowa. Bank uzyskał również pozycję lidera w finansowaniu poprzez emisje obligacji wielu dużych projektów infrastruktury samorządowej.

-Sukcesywnie zwiększamy nasze zaangażowanie w jednostki samorządu terytorialnego i w podmioty zależne. W 2010 roku w tym sektorze Pekao zorganizował 13 programów emisji obligacji na łączną kwotę ponad 1 mld zł. W 2011 roku chcemy ten wynik co najmniej utrzymać – deklaruje Rafał Petsch, Dyrektor Departamentu Instytucji Finansowych i Sektora Publicznego w Banku Pekao SA.

Obligacje komunalne dla Warszawy Pekao organizuje w ramach konsorcjum z Bankiem PKO BP. Data emisji oraz struktura emisji zostanie określona pomiędzy m.st. Warszawy a Organizatorami w najbliższym czasie.