Czy będziemy mieli w Polsce nowe kopalnie węgla kamiennego?

Minister energii Krzysztof Tchórzewski chciałby budować nowe kopalnie węgla kamiennego. Zarzucił samorządom terytorialnym, że to utrudniają. Jeżeli tak, to skąd ten opór przeciw rządowym planom?

Kto miałby otwierać nowe kopalnie? Jeżeli Polska Grupa Górnicza, czyli firma państwowa, to najpierw powinna zamknąć te kopalnie, które są najbardziej nierentowne. W pierwszej kolejności “Piast” i “Ziemowit”.Bo nie stać nas na jednoczesne inwestowanie w nowe i w nierentowne.

-Dopóki związki zawodowe będą miały decydujący głos, to ten proces będzie się ślimaczył – mówi w rozmowie z MarketNews24 Rafał Zasuń, ekspert WysokieNapiecie.pl.

A skąd się bierze opór samorządów? Budowa kopalń wywołuje szkody górnicze, za które PGG nie chce płacić. – Śląsk jest terenem bardzo zurbanizowanym, a ludzie chcą się tam nadal budować i nie chcą, aby wartość tych terenów spadała z powodu szkód górniczych.

Mieszkańcy Śląska protestują przeciw budowie nowych kopalń. – Emerytowani górnicy nie chcą, aby na ich małych działkach powstawały szkody górnicze.