Cargill inwestuje 45 mln dolarów w rynek błonników rozpuszczalnych w Polsce

Cargill

Wraz ze wzrostem popytu na produkty spożywcze z ograniczoną zawartością cukru, firma Cargill wprowadza błonniki rozpuszczalne do swojej europejskiej oferty skrobi, słodzików i środków poprawiających teksturę dzięki nowej inwestycji o wartości 45 mln dolarów (38 mln euro).

Cargill jest już jednym z kluczowych producentów produktów z ograniczoną zawartością cukru, oferując pełną gamę słodzików, od wyrobów pełnokalorycznych do produktów z zerową ilością kalorii. Cargill teraz rozbudowuje swoją ofertę o błonniki rozpuszczalne, dzięki czemu firma może zaoferować swoim klientom kompleksowe rozwiązania w zakresie ograniczania zawartości cukru.

W przeciwieństwie do większości dostępnych obecnie błonników rozpuszczalnych nasze nowe produkty zostały stworzone specjalnie w odpowiedzi na jedyne w swoim rodzaju wyzwania, jakie stoją przed producentami żywności, którzy chcą poprawić profil żywieniowy swoich wyrobów, tak aby zawierały one mniej kalorii i cukru – powiedział Robert Janik, dyrektor fabryki Cargilla w Bielanach Wrocławskich. – W tego typu złożonych zastosowaniach nasze błonniki rozpuszczalne pokazują pełnię swoich możliwości, dając najlepsze rezultaty w zakresie smaku, wyglądu, łatwości trawienia oraz tekstury, czyli czynników, które mają kluczowe znaczenie dla zadowolenia klientów.

Błonniki rozpuszczalne – stworzone z wykorzystaniem technologii mikroreaktorów opracowanej we współpracy z niemieckim Instytutem Technologicznym Karlsruhe (Karlsruhe Institute for Technology), na którą Cargill posiada zarówno wyłączną licencję, jak i patenty – umożliwiają zmniejszenie zawartości cukru nawet o 30%, a także pozwalają ograniczyć kaloryczność i zwiększyć zawartość błonnika w wyrobach cukierniczych, nadzieniach, płatkach zbożowych, lodach i nabiale, przy jednoczesnym zachowaniu pożądanego wyglądu, smaku i tekstury.

Opracowane przez Cargill błonniki rozpuszczalne pochodzą z roślin takich jak pszenica i kukurydza. Są one szczególnie użyteczne tam, gdzie obecne rozwiązania są niewystarczające, tak jak w przypadku wyrobów cukierniczych, których trawienie może sprawiać trudności młodszym konsumentom, płatki, których smak i warstwa powlekająca muszą przypominać obecne wyroby, czy też lody, ponieważ konsumenci chcą niskokalorycznych produktów, które mimo to nadal będą zaspokajać ich apetyt na słodycze.

Błonniki rozpuszczalne opracowane przez Cargill mogą zaoferować większą stabilność, łatwiejszą obsługę oraz skalowalność umożliwiając specjalistom tworzącym receptury stopniowe zastępowanie cukru przy niewielkich zmianach samych receptur.

Trwają już testy nowych błonników rozpuszczalnych Cargilla z udziałem klientów, których pierwsze opinie potwierdzają, że zastosowane składniki skutkują poprawą wyglądu i doskonałym smakiem, a jednocześnie pozwalają na równie łatwe przetwarzanie, jak w przypadku cukru czy syropu glukozowego.

Dzięki opatentowanej technologii firma Cargill będzie wytwarzać rozpuszczalne błonniki przyszłości, które będą odpowiadać na kluczowe potrzeby rynku związane z ograniczeniem zawartości cukru i tłuszczu.

Popyt na produkty o lepszym profilu żywieniowym dynamicznie się rozwija – powiedział Willian Oliveira, dyrektor segmentu słodyczy w europejskim dziale skrobi, słodzików i środków poprawiających teksturę firmy Cargill – Ta kluczowa inwestycja, w połączeniu z naszą obecną ofertą rozwiązań w zakresie słodzenia, a także głęboką znajomością technik opracowywania receptur i zastosowań, sprawia, że dysponujemy wszelkimi niezbędnymi narzędziami, aby wesprzeć naszych klientów w rozwoju ich produktów.

Linia błonników rozpuszczalnych Cargilla będzie produkowana w obecnym zakładzie firmy w Bielanach Wrocławskich. Rozpoczęła się już budowa nowej jednostki produkcyjnej, a pełne wprowadzenie na rynek pierwszych produktów jest spodziewane w drugiej połowie 2022 roku.