Ceny ropy, złota, srebra i platyny w dół. Słabe dane z Niemiec

0

Pomimo działań OPEC ropa po chwilowych wzrostach wyraźnie spada. Słabe dane z Niemiec na temat produkcji przemysłowej. Metale szlachetne udowadniają, że nie są pewną lokatą kapitału.

Ropa idzie w dół

Pomimo decyzji o obniżeniu wydobycia przez OPEC przedłużonej do końca roku ceny czarnego złota idą w dół. Powodem jest fakt, że nie jest to jedyny producent. Wydobycie w USA stabilnie wzrasta i zajmuje coraz większą część luki. Warto również zwrócić uwagę na ostatnie dane o zapasach. Były one dość niejednoznaczne. Z jednej strony spadły zapasy ropy o 5,6 miliona baryłek, co jest naprawdę istotnym spadkiem. Z drugiej strony zapasy benzyny wzrosły jeszcze bardziej, bo niemal o 7 milionów baryłek. Rynek boi się, że jest to efekt słabnącego popytu na surowiec przy tym poziomie cen. Gdyby ta tendencja się utrzymała w USA byłby to bardzo zły sygnał dla rynku. Warto zwrócić uwagę, że od szczytów z początków grudnia ropa spadła już o niemal 5%. Jest to zła informacja dla krajów i  walut, których gospodarka mocno zależy od czarnego złota.

Dane z Europy

Dzisiaj od rana poznaliśmy dane z niemieckiego przemysłu. Produkcja przemysłowa wbrew oczekiwaniom nie wzrosła aż tyle ile oczekiwali analitycy. Różnica pomiędzy spodziewanym 4,3% a uzyskanym 2,7% może niepokoić. Było zresztą widać drobne tąpnięcie na głównej parze walutowej pokazujące, że inwestorzy nie przyjęli dobrze tych danych. Te same dane dobrze wypadły z kolei w Czechach. Różnica pomiędzy 10,3% a ogłoszonym 10,5% spowodowała zaledwie krótkotrwały wzrost zmienności na rynku. O 0,1% od oczekiwań lepiej wypadło PKB strefy euro, które rośnie o 2,6% w skali roku.

Metale szlachetne w niełasce

Dobra koniunktura ma też swoje słabsze strony. Gdy na rynkach jest bezpiecznie inwestorzy opuszczają tzw. bezpieczne przystanie. Zaczynają lokować środki w bardziej ryzykowne, a co za tym często idzie bardziej dochodowe instrumenty. Ofiarom takich działań padł np. frank szwajcarski, który do momentu gdy na rynkach było niepewnie zbliżał się ceną do euro. Obecnie jest około 15% tańszy. W odwrocie są też inwestycje w metale szlachetne. Ceny zarówno złota jak i srebra czy platyny w ostatnich tygodniach wyraźnie spadają.

Czytaj również:  Konrad Białas: Coś dla każdego

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

14:30 – USA – liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych,

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl