Wenezuela chce stworzyć kryptowalutę. Rynek Ropy. Dobre dane z Kanady

0

Świetne dane z kanadyjskiego rynku pracy wyraźnie zaskoczyły inwestorów. Na rynku ropy jeszcze nie ucichło echo po decyzji OPEC a ropa już wraca z ceną w dół. Wenezuela chce stworzyć kryptowalutę.

Dobre dane z Kanady

W piątek poznaliśmy pakiet ważnych danych z USA. PKB w ujęciu rocznym rośnie o 1,7% przy oczekiwanych 1,6%, ale to nie te dane były najważniejsze. Sytuacja na rynku pracy, czyli de facto liczba nowych miejsc pracy, okazała się znacznie wyższa od oczekiwań. Analitycy spodziewali się 10 tysięcy i spadku stopy bezrobocia z 6,3% na 6,2%. Dane pokazały 79,5 tysiąca oraz spadek bezrobocia do 5,9%. W rezultacie tych danych dolar kanadyjski wystrzelił w górę. Od publikacji zyskał około 1,5% na wartości. Skacząc od razu z 2,75 zł na 2,78 zł, po czym do końca dnia przekroczył 2,79 zł.

Walka na rynku ropy

Decyzja o przedłużeniu obniżenia wydobycia przez OPEC oczywiście podbiła ceny czarnego złota. Szybko natomiast pojawiły się informacje z USA. Wzrasta liczba odwiertów. Na razie powoli, ale nie dużo brakuje do maksimów z wakacji tego roku. Rosnąca liczba odwiertów poparta wypowiedziami najwięskzych producentów o stopniowym otwieraniu nowych spowodowała korektę wzrostów na rynku ropy. Biorąc pod uwagę poziom cen należy się spodziewać, że ruch ten może zostać utrzymany. To właśnie okolice 50-65 USD są uznawane przez wielu analityków jako moment, w którym technologia wydobycia z łupków staje się opłacalna. Jeżeli uda się odpowiednio szybko zwiększać wydobycie ceny ropy pomimo działań OPEC mogą na dłużej pozostać na obecnych poziomach.

Wenezuelska kryptowaluta

Po ostatnich sukcesach bitcoina w blasku chwały chcą się również ogrzać inni. Niewypłacalna Wenezuela słowami swojego prezydenta zapowiedziała wprowadzenie “petro”. Ma to być kryptowaluta, której wartość zabezpieczona jest rezerwami surowców naturalnych. Patrząc na nazwę łatwo wskazać, który będzie dominował. Analitycy są bardzo sceptyczni co do możliwości wdrożenia tego projektu w życie. Wskazują tutaj raczej na element gry negocjacyjnej z wierzycielami. Nie do końca wiadomo dlaczego inwestorzy, którzy wyprzedają wszystko co ma cokolwiek wspólnego z tym krajem, nagle mieliby kupić jego kryptowalutę. Tym bardziej, że skoro realna waluta straciła ponad połowę wartości w samym listopadzie, głównie z powodu bankructwa, to dlaczego petro miałoby być stabilne.

Czytaj również:  Według danych GUS przemysł farmaceutyczny jest najbardziej aktywnym sektorem gospodarki pod kątem innowacyjności

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

16:00 – USA – zamówienia na dobra.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl