Pierwsza zagraniczna umowa Nestmedic S.A.

dr Patrycja Wizińska-Socha, prezes zarządu Nestmedic
dr Patrycja Wizińska-Socha, prezes zarządu Nestmedic

Spółka Nestmedic podpisała właśnie umowę z kenijską firmą eMedica Ltd., oferującą szereg rozwiązań telemedycznych wspierających system ochrony zdrowia w Afryce. Do jej portfolio dołączy mobilne KTG Pregnabit. Wejście na dynamicznie rozwijający się rynek medyczny w Kenii to element strategii ekspansji zagranicznej notowanej na New Connect spółki.

Nasze plany od początku wykraczały daleko poza polski rynek, widzimy bardzo szerokie możliwości wprowadzenia systemu Pregnabit praktycznie na całym świecie. Teraz, kiedy za nami pierwsze wdrożenia w Polsce, ekspansja zagraniczna staje się naszym priorytetem. Afryka to bardzo duży i chłonny rynek, łatwo adaptujący się do nowych technologii. To zarazem tylko jeden z obszarów, na których poszukujemy partnerów i planujemy dystrybucję – podkreśla dr n. med. Patrycja Wizińska-Socha, prezes zarządu Nestmedic.

Na kontynencie afrykańskim, zmagającym się z ograniczonym dostępem do opieki medycznej i brakiem wykwalifikowanej kadry lekarskiej, rozwiązania z zakresu telemedycyny trafiają na chłonny rynek. System Pregnabit może być szczególnie pożądany i pożyteczny m.in. w Kenii oraz wschodniej Afryce, gdzie nawet duże szpitale rzadko wyposażone są w stacjonarne KTG. Jeszcze rzadziej zatrudniają zaś specjalistów, potrafiących interpretować wyniki badań dobrostanu płodu. W sierpniu br. spółka Nestmedic przeprowadziła pierwsze badanie teleKTG na kontynencie afrykańskim. Powodzenie testu potwierdziło technologiczną gotowość urządzenia do wdrożenia na rynki zagraniczne, bez względu na długość i szerokość geograficzną.

eMedica Ltd. zapewnia wysokiej jakości usługi telemedyczne oraz przełomowe technologie, pomagające w diagnozowaniu i leczeniu pacjentów w Afryce. Cieszymy się, że rozpoczynamy współpracę na tak perspektywicznym i szybko rosnącym rynku. Ale to dopiero początek. Obecnie otrzymujemy zapytania dotyczące systemu Pregnabit niemal z całego świata. Wkrótce będziemy informować o kolejnych wdrożeniach, również w krajach Unii Europejskiej – dodaje Patrycja Wizińska-Socha.

W Kenii rocznie rodzi się 1,5 mln dzieci, z czego 65% w szpitalach. Według prognoz, roczna stopa wzrostu sektora zdrowotnego będzie tam sięgać 10,8% co oznacza wartość sektora na poziomie3,1 mld dolarów w 2019 roku. Podnoszenie jakości opieki okołoporodowej jest obecnie rządowym priorytetem w Kenii, badanie kardiotokograficzne ma szansę stać się tamtzw. „złotym standardem” badań w trzecim trymestrze ciąży.