Nestmedic z pierwszą umową w Europie Zachodniej

dr Patrycja Wizińska-Socha, prezes zarządu Nestmedic
dr Patrycja Wizińska-Socha, prezes zarządu Nestmedic
  • Rozwiązania spółki trafią na 3. globalnie rynek technologii medycznych
  • System Pregnabit będzie testowany przez sieci klinik i szpitali
  • Plany ekspansji obejmują kolejne kraje, także poza Unią Europejską

Spółka Nestmedic podpisała właśnie pierwszą umowę o współpracy w Europie Zachodniej. W jej ramach niemiecki partner, centrum telemedycyny Zentrum für Telemedizin Bad Kissingen GmbH (ZTM), będzie testował zarówno urządzenia Pregnabit do mobilnego badania KTG, jak i dedykowaną do systemu platformę do przesyłu zapisów teleKTG oraz ich analizy przez specjalistyczny personel medyczny. Niemcy to trzeci największy na świecie rynek technologii medycznych, wart 28 mld EUR (wg BVMed Report 2017) i zarazem kluczowy element w strategii rozwoju Nestmedic.

Nasza ekspansja zagraniczna przechodzi z fazy demonstrowania urządzenia i nawiązywania relacji biznesowych do fazy testów i wdrożeń. Mamy produkt i platformę zaprojektowaną pod użytkowników i klientów na całym świecie. ZTM to, po kenijskim eMedica, kolejny partner, z którym chcemy budować dystrybucję naszych produktów – podkreśla dr n. med. Patrycja Wizińska-Socha, prezes zarządu Nestmedic. Jednocześnie rośnie budżet spółki na ekspansję zagraniczną. Nestmedic znalazł się bowiem na finalnej liście projektów do finansowania przez PARP w ramach programu „Go To Brand”. To oznaczać będzie kolejne ponad 0,5 mln zł wsparcia na rozwój marki Pregnabit za granicą.

Obecnie, w ramach umowy z ZTM, niemiecka spółka będzie testować i prezentować rozwiązania Nestmedic w sieciach klinik i szpitali w całych Niemczech.

Współpraca z ZTM pozwoli nam zdobyć niezbędne doświadczenia i referencje w Niemczech. To kluczowy krok do wdrożeń na większą skalę, a potencjał rynku jest ogromny, Niemcy to zamożne i otwarte na nowinki technologiczne społeczeństwo. Pracujemy nad kolejnymi umowami tego typu – tłumaczy dr n. med. Anna Skotny, dyrektor generalny i współzałożycielka Nestmedic.

Nawiązanie współpracy z ZTM to efekt działań przy programie Go Global, finansowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W Niemczech Nestmedic wsparło Towarzystwo Fraunhofera, największa w Europie organizacja zajmująca się badaniami stosowanymi i ich wdrożeniami w przemyśle, skupiająca ponad 70 niemieckich instytutów naukowo-badawczych i samodzielnych jednostek badawczych.

Z perspektywy makroekonomicznej, nowy rynek Nestmedic jest wyjątkowo atrakcyjny: wydatki na ochronę zdrowia per capita rocznie w Niemczech są jednymi z najwyższych w Europie i wynoszą 5,1 tys. EUR (w Polsce wynoszą poniżej 1 tys. EUR). 25 proc. tej kwoty konsumuje prywatna część sektora medycznego u naszych zachodnich sąsiadów (dane za Emergo). Według prognoz Komisji Europejskiej, w tym roku w Niemczech na świat przyjdzie ok. 800 tys. dzieci, najwięcej od ponad 30 lat.