Chińskie spółki o krok od indeksu MSCI World Equity Index

0

20 czerwca MSCI Inc. ogłosi decyzję włączenia akcji spółek chińskich kategorii „A” do indeksu MSCI World Equity Index. To już czwarty rok z rzędu kiedy to MSCI próbuje włączyć spółki tej kategorii, jednakże na chwilę obecną bez skutecznie. Jeśli negocjacje tym razem zakończą się pozytywnie to będzie to dla szerokiej grupy zagranicznych inwestorów instytucjonalnych „zielone światło”, że chińscy przedstawiciele sukcesywnie wdrażają założone reformy rynku kapitałowego oraz dążą do ich otwarcia i pełnej liberalizacji.

Główne indeksy krajów rozwiniętych S&P 500, DJI, DAX, CAC40, FTSE, Euro Stoxx, Nikkei, KOSPI na utrzymującej się fali hossy w ujęciu rocznym wzrosły średnio już niemal 20%, natomiast indeksy giełd chińskich: Shanghai Composite wzrósł zaledwie o 5%, natomiast wartość indeksu Shenzhen Composite w dalszym ciągu znajduje się około 6% niżej niż rok temu. Na tle chińskich giełd kontynentalnych wyróżnia się giełda w Hong Kongu, której indeks Hang Seng w ujęciu roczny wzrósł ponad 22%. Można śmiało powiedzieć, że jest to między innymi po części efekt wdrożonego już programu łączącego trzy giełdy: Shanghai-Shenzhen-Hong Kong Stock Exchange Connect Program.

Ponadto, pod koniec maja Chińska Komisja Regulacyjna ds. Papierów Wartościowych (China Securities Regulatory Commission) wprowadziła przepisy mające na celu ograniczenie ilości sprzedawanych akcji w ofertach publicznych. Zgodnie z nowymi zasadami główni inwestorzy, którzy nabyli udziały w spółkach przed pierwszą ofertą publiczną, w każdym kwartale nie będą mogli sprzedać więcej niż 1 procent posiadanych akcji na otwartym rynku. Ograniczenia te według wyliczeń szanghajskiego biura maklerskiego Shenwan Hongyuan Securities Group mogą w przeciągu roku zablokować podaż płynącą od inwestorów mających dostęp do informacji poufnych na kwotę nawet około 1,3 bln juana (191,1 mld USD) do końca 2017 roku i około 2.5 bln juana w 2018 roku. Nowe przepisy można zatem łatwo zinterpretować jako narzędzia stabilizujące rynek w perspektywie krótkoterminowej. Do tej pory wśród chińskich inwestorów można było zaobserwować tendencję do kupowania akcji dużych spółek, a masowego sprzedawania akcji spółek małych i średnich przedsiębiorstw, często tuż po debiucie giełdowym, co mogło skutecznie wpływać na balansowaniem wartością indeksów SSE 50 Index i Shanghai-Shenzhen Small&Midcap 700.

Czytaj również:  Przeciętny majątek netto gospodarstwa domowego w 2016 r. wyniósł 264 tysiące złotych