Co Brexit oznacza dla Polaków chcących studiować w Wielkiej Brytanii?

0

Izba Gmin odrzuciła większością głosów plan Brexitu przygotowany przez Theresę May. Teraz brytyjska premier ma trzy dni, aby przygotować nową propozycję wyjścia z Unii Europejskiej. Co polityczny chaos znaczy dla osób planujących studia w Wielkiej Brytanii? Co dla już studiujących?

Przemysław Jeziorowski Elab
Przemysław Jeziorowski, Elab Education Laboratory

Polskie firmy, które ułatwiają studentom dostanie się na najlepsze brytyjskie uniwersytety, już od kilku miesięcy widzą rosnące zainteresowanie innymi kierunkami. 138 tys. osób z Unii Europejskiej studiuje w Wielkiej Brytanii, w tym ponad 6,5 tys. osób z Polski. Brytyjskie uczelnie należą do najczęściej wybieranych przez polskich studentów.

29 marca 2019 r. Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską. Jednak narastająca polityczna burza wokół ostatecznych warunków Brexitu stawia w niejasnej sytuacji osoby, które studia na Wyspach dopiero planują. Liczący 600 stron plan wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, odrzucony przez parlament 15 stycznia, dotyczył praw i warunków, które zapewniają sobie Brytyjczycy w Unii. Nie było w nim mowy o tym, co będzie czekać innych obywateli na terenie Wielkiej Brytanii.

Jeszcze wiosną 2018 roku brytyjskie uczelnie mówiły jednym głosem, zapraszając studentów i badaczy z całego świata. Ponad setka uczelni przyłączyła się do kampanii #WeAreInternational, zapewniając, że Brexit nie wpłynie negatywnie na międzynarodową wymianę. Warunki dla rozpoczynających studia w roku 2018/2019 lub 2019/2020 osób z UE miały pozostać takie same jak przed Brexitem.  20 grudnia 2018 roku brytyjski rząd zapewniał, że plan porozumienia gwarantuje ciągłość studiów uczestnikom programu Erasmus+ do grudnia 2020 roku. W przypadku scenariusza wyjścia bez umowy, rząd gwarantuje stypendia wydane w czasie, kiedy Wielka Brytania była członkiem Unii Europejskiej.

– Nikt nie lubi stanu przedłużającej się niepewności. W związku z niejasnością wokół Brexitu od jakiegoś czasu zauważyliśmy większe zainteresowanie krajami takimi jak Stany Zjednoczone,  Holandia, czy Dania, gdzie studia są bezpłatne – mówi Przemysław Jeziorowski z warszawskiej firmy Elab Education Laboratory, która wspiera kandydatów w przygotowaniu się do aplikacji  na zagraniczne uczelnie. – Z tego też względu więcej studentów zaczęło interesować się Szkocją, która potwierdziła utrzymanie darmowych studiów dla Polaków, którzy rozpoczną je w 2019, a także 2020 roku. Również Anglia i Walia potwierdziły przedłużenie obecnych warunków studiów jedynie dla osób rozpoczynających studia w nowym roku akademickim 2019/2020.

Czytaj również:  Polacy bardziej niż Niemcy i Brytyjczycy są przywiązani do tradycyjnych sklepów. Mimo to już połowa robi zakupy w sieci

Niezależnie od warunków na jakich Wielka Brytania wyszłaby z Unii Europejskiej, studenci rozpoczynający studia w tym roku, jak i ci, którzy je kontynuują zachowują gwarancję takich samych warunków studiów jak przed Brexitem. Choć nie ma jeszcze żadnych ustaleń, trzeba się spodziewać wzrostu opłat dla studentów z Unii Europejskiej począwszy od roku 2020/2021.

Co można dziś poradzić Polakom planującym podjęcie studiów w przyszłym roku?  –  Znaleźliśmy się w sytuacji braku informacji. Wynika to z wciąż niejasnej sytuacji, na jakich warunkach Wielka Brytania rozstanie się z Unią. Tego dowiemy się w najbliższym czasie – mówi Przemysław Jeziorowski z Elab Education Laboratory.  – Kto chce studiować za granicą i mieć pewność, że jego wysiłek aplikacyjny nie pójdzie na marne, powinien zainteresować się studiami w Danii, Holandii, Irlandii, Włoszech, a także Kanadzie, USA, a nawet w dalekiej Australii.