Coraz więcej kobiet miliarderek

17 czerwca br. w Warszawie, w hotelu Sofitel, odbędzie się konferencja pod tytułem „Kobiety w zarządach, kobiety w mediach – wybór czy przeznaczenie?”, organizowana w ramach projektu ACCELERATE! W trakcie wydarzenia zostanie uruchomiony proces rekrutacyjny do międzynarodowej bazy „Women on Board”, której partnerem jest St. Gallen’s University ze Szwajcarii. Partnerami konferencji są: Balajcza, Bisnode, BusinessWomen and Life, FOB, HBRP, ICAN Institute, Inicado, Law Business Quality, Magazyn Madame, MasConsulting, MGallery, MKZ Partnerzy, Newspoint, Orange Polska, Orbis, Outbox group, Smyrska PR, Sofia Foundation.

Dynamicznie rośnie liczba kobiet, które mogą pochwalić się miliardowym majątkiem – współczynnik wzrostu w ich przypadku wyniósł 6,6, a w przypadku mężczyzn jedynie 5,2. Co ciekawe, jedynie 44% miliarderów z roku 1995 utrzymało ten status do dzisiaj – wynika z raportu „Zmienne twarze miliarderów” przygotowanego przez UBS i firmę doradczą PwC.

Kluczowe wnioski:

  • Liczba osób z miliardowym majątkiem w 2014 r. wyniosła 1347 (w 1995 r. było to 289)
  • Dwie trzecie miliarderów jest obecnie w wieku powyżej 60 lat
  • Populacja kobiet wśród miliarderów powiększała się szybciej niż mężczyzn: współczynnik wzrostu w ich przypadku wyniósł 6,6, a w przypadku mężczyzn — jedynie 5,2
  • Znaczna część miliarderek prowadzi firmy rodzinne – 57% w Stanach Zjednoczonych, 63% w Europie oraz 96% w Azji
  • Jedynie 44% (126 osób) spośród notowanych w 1995 roku miliarderów utrzymało ten status przez ostatnie 20 lat. Ci, którym się to udało, powiększyli majątek o średnio 2,9 mld dolarów do 11 mld dolarów, wyprzedzając zarówno rynek akcji, jak i światowe PKB
  • Regulacje prawne i podatkowe są postrzegane przez miliarderów jako największe trudności w utrzymaniu majątku
  • Dbałość o rodzinny biznes, efektywny model zarządzania i wyrazista tożsamość rodzinna to najważniejsze aspekty tworzenia trwałego dziedzictwa

Liczba miliarderek rośnie szybciej od liczby miliarderów: w przypadku kobiet wskaźnik wzrostu wyniósł 6,6, w przypadku mężczyzn 5,2 w ciągu ostatnich dwóch dekad, przy czym wzrastająca liczba miliarderek w Azji miała znaczny wpływ na tę różnicę. To najszybszy wzrost liczby miliarderek w Azji na przestrzeni ostatnich 10 lat. Ich liczba wzrosła 8,8-krotnie — z 3 do 25. Dla porównania, w przypadku Europy odnotowano wzrost o 2,7 (z 21 do 57), a w Stanach Zjednoczonych — 1,7, z 37 do 63.

Miliarderki z Azji stanowią niemal jedną piątą światowej populacji miliarderek i są zdecydowanie młodsze niż ich odpowiedniczki w innych regionach świata. Inaczej niż w przypadku Azji, w Europie i Ameryce kobiety w większości dysponują wielopokoleniowym majątkiem (93% w Europie, 81% w Stanach Zjednoczonych). Odgrywają one jednak w rodzinach znacznie ważniejsze role niż w poprzednich pokoleniach.

Ulotność wielkiego bogactwa

Z raportu UBS i PwC wynika, że połowa miliarderów z 1995 w ciągu ostatnich 20 lat utraciła ten status. Z kolei ci, którym udało się go utrzymać, znacznie powiększyli majątek. Konsumpcja i handel detaliczny, technologie i usługi finansowe to dominujące gałęzie przemysłu, odpowiadające dwóm trzecim całkowitego majątku miliarderów, którzy dotrwali do dzisiaj. Przemysł, nieruchomości oraz przemysł zdrowotny to sektory, w których miliardowe majątki okazały się być najmniej trwałe.

W 1995 roku na liście miliarderów znalazło się 289 nazwisk. Z tej grupy jedynie 126 osób utrzymało status, pozostali zaś zniknęli z listy z powodu śmierci, rozdrobnienia majątku lub błędnych decyzji biznesowych. W tym samym czasie 1221 innych osób uzyskało status miliardera, co w sumie daje 1347 miliarderów w roku 2014.

126 miliarderów, które utrzymały ten status przez ostatnie 20 lat, wytworzyło majątek o wartości 1 biliona dolarów, co stanowi około 21% majątku wytworzonego przez całą populację miliarderów w tym okresie. Do 2014 roku średni majątek pozostałych miliarderów zwiększył się średnio z 2,9 mld w 1995 roku do 11 mld dolarów, a więc wzrósł 3,8 raza, przewyższając współczynnik wzrostu światowego PKB wynoszący 2,5.