Czy Bank Anglii obniży stopy procentowe?

0

Dzisiaj ważne posiedzenie Banku Anglii. To ta decyzja wskaże poziomy na których przez najbliższe dni będziemy oglądać funta. Najniższe bezrobocie w Polsce od 1991 roku. Spadki na bitcoinie. Dobre dane z USA.

Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Dzisiaj wiadomością dnia powinna być decyzja Banku Anglii. Analitycy spodziewają się obniżki stóp z 0,5% do 0,25%. Pośród ankietowanych przez Bloomberga zgodnych co do tego kierunku ruchu było aż 45 z 47 respondentów. Na rynku wyraźnie widać, że od kilku dni trwa silna presja na funta. W jej wyniku oscyluje on już w okolicach 5,10-5,15 PLN. Cięcie stóp ma być próbą pobudzenia gospodarki po opuszczeniu przez ten kraj Unii Europejskiej. Zdaniem analityków w przyszłym roku wzrost gospodarczy ma w obecnym scenariuszu być dokładnie zerowy. Nie brakuje również głosów o możliwej recesji. Patrząc na zachowanie rynku można się spodziewać, że jeżeli dojdzie do obniżki stóp zobaczymy dalsze spadki funta, aczkolwiek spora część tego ruchu jest już w cenach. Gdyby jednak nie doszło do obniżki stóp należy się spodziewać silnego umocnienia na funcie, gdyż inwestorzy będą odwracać swoje pozycje walutowe.

Kolejny miesiąc możemy się jako kraj pochwalić najniższą stopą bezrobocia od 25 lat. Niestety wynik ten będzie trudny do istotnej poprawy, bo jeszcze na przełomie lat 80. i 90. mieliśmy przecież pełne zatrudnienie. Przynajmniej oficjalnie. Obecnie stopa bezrobocia według Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynosi 8,6%. Kolejne spadki są wynikiem dwóch czynników – po pierwsze prac sezonowych, po drugie poprawy koniunktury. Na potwierdzenie tych wartości przez Główny Urząd Statystyczny musimy poczekać do połowy sierpnia. Co ważne jeszcze kilka miesięcy powinniśmy spodziewać się spadającego bezrobocia ze względu na prace sezonowe w turystyce i w rolnictwie.

Wczoraj przypomniał o sobie bitcoin. Ze względu na luki w zabezpieczeniach największej dolarowej giełdy z której wyciekło ponad 100 000 bitcoinów, na rynku pojawiła się gwałtowna przecena. Od 29 listopada cena tej kryptowaluty spadła z ponad 650 dolarów do 500. Od tego momentu mamy co prawda korektę, która wymazała połowę spadków, ale wciąż widać jak zmienna jest wartość tej waluty.

Czytaj również:  Kontrakty na Bitcoin od teraz dostępne w TMS Brokers

Wczorajsze dane z USA znów sprzyjały dolarowi. Raport ADP na temat zatrudnienia pokazał 179 tysięcy wobec oczekiwanych 170 tysięcy. PMI dla usług finansowych również przekroczył oczekiwania. ISM Dla usług był tylko lekkim rozczarowaniem, ale i tak był na wysokim poziomie. W rezultacie tych danych dolar zyskiwał na wartości względem innych walut.

Dzisiaj z danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

14:30 – USA – wnioski o zasiłek dla bezrobotnych.