Dane z Polski i Chin. Stopy procentowe w Kanadzie

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Wynagrodzenia w Polsce znów rekordowe. Kolejne dobre dane z Chin. Kanada podniosła stopy procentowe.

Dobre dane z Polski

Wczoraj o godzinie 14:00 poznaliśmy informacje z Polski na temat wynagrodzeń i zatrudnienia. Dane okazały się delikatnie lepsze od oczekiwań. Wynagrodzenia rosną w skali roku o 7,3%, czyli 0,15% powyżej oczekiwań. Oznacza to, żę przeciętne wynagrodzenie brutto osiagnęło 4973,7 zł. Jeżeli tendencja się utrzyma to bariera 5000 będzie przełamana już w tym miesiącu. Dane te były impulsem dla inwestorów do dokupienia złotego. W rezultacie rodzima waluta umocniła się o około 1 grosz.

Dane z Chin

Od rana poznaliśmy dane makroekonomiczne z najludniejsze gospodarki świata. Chiński PKB po raz kolejny przyspieszył i rośnie o 6,8% w skali roku.  Produkcja przemysłowa wzrosła o 6,2% co jest wynikiem o 0,2%. Problemem okazała się tylko sprzedaż detaliczna, która wzrasta “zaledwie” o 9,4%, czyli 0,7% wolniej od prognoz. Jest to duży problem biorąc pod uwagę, że nowa wizja rozwoju Chin zakłada przeniesienie ciężaru na rzecz konsumpcji wewnętrznej z produkcji na eksport.

Wzrost stóp procentowych w Kanadzie

Wczoraj zgodnie z oczekiwaniami Królewski Bank Kanady podniósł stopy procentowe o 0,25%. Główna stopa wynosi zatem 1,25%. Jest to poziom zbliżony do południowego sąsiada, który posiada stopy w przedziale 1,25-1,5%. W USA podawany jest przedział a nie konkretna wartość. Ciekawa była reakcja rynków na informacje o wzroście. Początkowo obserwowaliśmy osłabienie dolara kanadyjskiego o ponad 0,5%. W ciągu jednak niecałej godziny powrócił do poziomów sprzed decyzji. Powodem zawirowania była niepewność inwestorów co do dalszych działań Banku. Biorąc pod uwagę, że analitycy zapowiadają kolejną podwyżkę w USA na marzec można się spodziewać, że podobnie jak teraz odpowiedź nadejdzie na kolejnym posiedzeniu.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 12:00 – Turcja – decyzja w sprawie zmian stóp procentowych (spodziewany brak zmian)
  • 14:30 – USA – wnioski o zasiłek dla bezrobotnych,
  • 17:00 – USA – tygodniowa zmiana zapasów paliw.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl