Decyzja Fed neutralna dla rynku

Konrad Mikołajko Head of Support Patron FX
Konrad Mikołajko Head of Support Patron FX

Za nami dzień posiedzeń dwóch z trzech najważniejszych banków na świecie. Decyzję Banku Japonii w sprawie dalszej polityki monetarnej poznaliśmy w środowy poranek. Zaskoczyła ona inwestorów, ponieważ BoJ nie zdecydował się obniżyć stóp procentowych, ale zmodyfikował program skupu aktywów. Dotychczasowy limit w kwocie 80 bilionów jenów rocznie został zniesiony, jednak w praktyce luzowanie ilościowe może przyjąć większe rozmiary, a kwoty wydawane na kupno aktywów finansowych mogą okazać się znacznie wyższe niż do tej pory.

Powyższa decyzja nie wpłynęła znacząco na kwotowanie jena, ponieważ w pierwszej reakcji na odczyt, JPY osłabiał się w stosunku do dolara, a w rezultacie para USD/JPY zakończyła dzień na poziomie 100,435, dzięki czemu jen umocnił się.

Pozytywny sentyment powrócił również na rynki europejskie, które od samego rana zyskiwały na wartości. Niemiecki DAX zakończył dzień wzrostem o 0,41%, francuski CAC40 zyskał 0,48, a brytyjski FTSE100 0,06%. Patrząc na wczorajszy wykres WIG20, można dojść do wniosku, że była to stosunkowo spokojna sesja bez gwałtownych ruchów na największych spółkach. Nasz indeks praktycznie nie zareagował na wieści z Japonii i ostatecznie zakończył sesję na niewielkim plusie (+0,16%), a obroty na całym rynku osiągnęły poziom 750 mln zł.

Wieczorem poznaliśmy natomiast długo wyczekiwaną przez inwestorów decyzję Rezerwy Federalnej w sprawie wysokości stóp procentowych w USA. Fed zdecydował o pozostawieniu głównej stopy funduszy federalnych na dotychczasowym poziomie 0,25%-0,50%. W komunikacie ocenił jednocześnie, że wzmocnieniu uległy czynniki przemawiające za podwyżką stóp. Zdecydowano się, aby jeszcze poczekać na kolejne dowody poprawy wskaźników gospodarczych w kierunku realizacji założonych celów. Rezerwa Federalna wskazała także, że rynek pracy uległ dalszemu wzmocnieniu. Po tej decyzji, znacznie osłabił się dolar, który wzrósł na parze EURUSA do około 1,1180. Zyskiwały natomiast złoto i srebro, a także rynek akcyjny w Stanach Zjednoczonych.

Ponadto, interesujące były najnowsze dane o zmianie zapasów paliw w USA. W ubiegłym tygodniu, według EIA, spadły o 6,2 mln baryłek, podczas gdy oczekiwano wzrostu o 3,2 mln. Dane przełożyły się na silny wzrost surowca – odmiany WTI o ponad 4%, a Brent o ponad 2%.

Dzisiejszy kalendarz makroekonomiczny nie będzie rozbudowany, a inwestorzy skupią się prawdopodobnie na dyskontowaniu decyzji Fed. Rodzimych graczy może zainteresować protokół z ostatniego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej, a także dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące koniunktury w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach. Po południu napłyną natomiast dane ze Stanów Zjednoczonych dotyczące wyników sprzedaży domów na amerykańskim rynku wtórnym, a także liczby złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.

Sesja w USA:
Indeksy w Stanach Zjednoczonych notowały w środę wzrosty po decyzji Fed o pozostawieniu bez zmian głównej stopy procentowej. Indeks Dow Jones Industrial Average na koniec dnia zyskał 0,90%, S&P500 wzrósł o 1,09%, natomiast Nasdaq Composite o 1,03%.

Waluty:
Kurs EURUSD na koniec środowych notowań dotarł do poziomu 1,1189 i tym samym zyskał 0,30%. Para EURGBP wzrosła o 0,01% i osiągnęła poziom 0,8589, natomiast EURJPY spadła o 1,06%, osiągając 112,24.

Polska waluta jest dziś rano wyceniana przez rynek następująco: 4,2848 PLN wobec euro, 3,8113 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9327 PLN wobec franka szwajcarskiego i 4,9870 PLN wobec funta szterlinga.

Surowce:
Notowania złota w środę wzrosły o 0,58% do poziomu 1326,90 USD za uncję. Srebro zyskało 2,55% i było notowane po 19,768 USD za uncję.

Ropa naftowa, po danych o zapasach w USA, wg EIA odnotowała silne wzrosty. W przypadku odmiany WTI, dzień zakończył się wzrostem o 4,37% do poziomu 45,34USD za baryłkę. Odmiana Brent zyskała natomiast 2,07% i była notowana po 46,83 USD za baryłkę.

Konrad Mikołajko
Head of Support
Patron FX