Decyzja FED zgodnie z oczekiwaniami, debata we Francji

0

W USA nie było podwyżki stóp na środowym posiedzeniu, ale szanse, że dojdzie do niej w czerwcu wciąż rosną. Debata we Francji bez wpływu na sondaże.

Decyzja FED

Zgodnie z oczekiwaniami stopy procentowe w USA zostały utrzymane na obecnym poziomie 0,75-1%. Analitycy dawali na taki scenariusz ponad 95%. W komunikacie do decyzji poinformowano, że spowolnienie wzrostu PKB w pierwszym kwartale 2017 roku było przejściowe. W dalszej części roku gospodarka amerykańska ma wyrównać wyniki. Również sytuacja na rynku pracy ma ulec dalszej poprawie. Decyzja ta wraz z komentarzem umocniła dolara względem pozostałych walut. Głównym powodem umocnienia się waluty są zwiększające szansę na czerwcową podwyżkę. Już teraz patrząc na ceny kontraktów przekraczają one 75%.

Debata we Francji

Wczoraj odbyła się debata prezydencka we Francji. Było w niej znacznie więcej emocji niż merytorycznych treści. Żaden z kandydatów nie zdecydował się na przejście bardziej do centrum. Różnice były bardzo wyraźnie widoczne. Le Pen punktowała na hasłach patriotycznych zarzucając przeciwnikowi działanie na szkodę własnego narodu. Macron zarzucał populizm i prowadzenie do katastrofy gospodarczej. Co ciekawe pomimo tego, że ten poziom dyskusji powinien bardziej sprzyjać populistycznej Le Pen nie widać na razie zmian w sondażach dalej wyraźnie wskazujących przewagę Macrona. Tak obrót sytuacji uspokaja rynki. To dzięki temu od kilku dni złoty umacniał się względem głównych walut.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 13:00 – Czechy – decyzja CNB w sprawie stóp procentowych,
  • 14:30 – USA – bilans handlu zagranicznego,
  • 16:00 – USA – zamówienia na dobra.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

Czytaj również:  Historię choroby będzie można przechowywać w aplikacji mobilnej. Dzięki takiemu rozwiązaniu lekarze zyskają więcej czasu dla pacjentów