Devire podsumowuje wyniki za 2018 r.

Michał Młynarczyk
Michał Młynarczyk, prezes devire

Devire, firma rekrutacyjna i outsourcingowa, zwiększyła przychody ze sprzedaży o 41 proc.  W Polsce obroty wzrosły o 13 mln i wyniosły 53 mln. Zysk (EBITDA) w 2018 roku wzrósł natomiast prawie dwukrotnie, w stosunku do roku wcześniej. Organizacja działa w modelu zbliżonym do turkusowej organizacji.

Marża netto ze sprzedaży usługi rekrutacji stałej wzrosła o 66 proc. i wyniosła 15 mln.   Firma zwiększyła zatrudnienie o 34 proc..Pod koniec 2018r. zatrudniała blisko 120 konsultantów wewnętrznych. W maju powołano czeską spółkę, która działa obecnie z trzech lokalizacjach: Praga, Ostrawa i Hradec Kralove. Jest to kolejny,  obok Niemiec, rynek zagraniczny na którym operuje Devire.

Michał Młynarczyk, Dyrektor Zarządzający Devire
Michał Młynarczyk, Dyrektor Zarządzający Devire

2018 był dla nas rokiem stabilnego wzrostu na bazie inwestycji poczynionych w 2017 roku. Budujemy biznes na lata stąd kluczowe jest, aby go oprzeć na silnych fundamentach. Zaprosiliśmy więc do współpracy kilku najlepszych menedżerów i konsultantów z rynku. W 2018 znacząco powiększyliśmy zespół Outsourcingu, wzmocniliśmy usługi rekrutacji stałych. Stworzyliśmy także dwie nowe usługi RPO oraz devire.digital agencję Employer Brandingową), które w następnych latach będą stanowić dodatkowe źródła wzrostu –  mówi Michał Młynarczyk, Dyrektor Zarządzający Devire

Inwestycja w narzędzia

Devire wdrożyło nowy autorski program CRM służący zarządzaniu kandydatami i relacjami z klientami zwany JARVIS. Program automatyzuje pracę konsultantów. Udostępniając połączenie ze wszystkimi największymi portalami pracy w Polsce -pozwala na szybkie dotarcie do każdego z ponad 350 tys.  kandydatów, znajdujących się w bazie danych Devire. Kolejnym wdrożonym narzędziem jest internetowa platforma grywalizacyjna, dzięki której każdy z konsultantów ma dostęp do kafeteryjnego modelu wyboru nagród i benefitów, wykonuje różnego zadania kreatywne czy szkoleniowe.

Do agencji dołączył m.in. Łukasz Dłuski – były menedżer pionu w Michael Page – objął stanowisko członka zarządu oraz Dyrektora działu rekrutacji stałych i executive search w regionie Polski centralnej. Przywitaliśmy również Michała Gołgowskiego byłego Dyrektora Zarządzającego w Spring – marki rekrutacji specjalistycznej Adecco – sprawuje funkcję Country Managera w Devire Niemcy.

W 2018r. postawiliśmy na zwiększenie skuteczności prowadzonych rekrutacji. Dzięki temu w tym roku znaleźliśmy pracę dla ponad 1000 kandydatów. Duża zasługa w tym świetnego i zmotywowane zespołu, który zgodnie z panującymi u nas ”zasadami Turkusu” wychodzi z inicjatywą i sam sugeruje sposoby optymalizacji działania firmymówi Michał Młynarczyk.

Rynek HR rośnie

Według raportu Polskiego Forum HR – wyniki agencji zatrudnienia w trzecim kwartale 2018r. wykazały, że liczba pracowników tymczasowych spadła o 16 proc. w stosunku do poprzedniego roku a obroty firm w zakresie usług rekrutacji stałej wzrosły o 1 proc. Firmy członkowskie Polskiego HR (PFHR) zatrudniały w tym czasie 105 tys. osób z czego 90 proc. na podstawie umów o pracę. Według danych 335 tys. osób to całkowita liczba pracowników tymczasowych w Polsce.szacowana liczba pracowników tymczasowych

Podsumowując rok 2018 rynek kandydata sprawił, że pracodawca przestał być tą silniejszą stroną stosunku pracy. Pracownicy częściej zmieniają zatrudnienie, w szczególności pracownicy tymczasowi, którym teraz łatwiej niż kiedykolwiek znaleźć jest stałą pracę.

Wartość rynku pracy tymczasowej w trzecim kwartale spadła o 2 proc. w stosunku do tego samego okresu poprzedniego roku. Firmy członkowskie PFHR w tym czasie wypracowały obroty na poziomie 907 mln zł, szacowana wartość całego rynku pracy tymczasowej w Polsce wyniosła w tym czasie 1,65 mld zł. Popyt na usługę rekrutacyjną w 3 kwartale roku firmy członkowskie wypracowały w tym zakresie obroty na poziomie 40,2 mln zł, z czego 33,8 mln zł (wzrost rok do roku na poziomie 1%, ale już w porównaniu do poprzedniego kwartału spadek 2%) na rzecz polskich i 6,4 mln zł na potrzeby zagranicznych pracodawców.