Dlaczego faktoring tak mocno rozwijał się w 2017r. i co najbardziej wpłynie na branżę w 2018r.

12
Piotr Gąsiorowski - Prezes Zarządu eFaktor S.A.
Piotr Gąsiorowski – Prezes Zarządu eFaktor S.A.

Najważniejsze dla branży faktoringowej w 2017 roku były:

  1. Rosnące zatory płatnicze, które zwiększyły zapotrzebowanie firm na kapitał.
  2. Rozwój oferty faktorów i dopasowanie jej do mniejszych podmiotów i różnych branż.
  3. Wzrost popularności i zapotrzebowania na faktoring pełny i eksportowy.

Problemów z płatnościami opóźnionymi o co najmniej 60 dni, doświadczyło w ostatnich 6 miesiącach już 52 proc. przedsiębiorstw. Zatory powstające w wyniku opóźnień w płatnościach przenoszą się na podwykonawców i partnerów firm borykających się z zatorami. Takie realia zmuszają biznes do szukania finansowania pomostowego, które pozwoli utrzymać płynność i inwestować. Coraz częściej do tego wykorzystywany jest faktoring.

Dane zaprezentowane po III kwartale (przez Polski Związek Faktorów – PZF) pokazują stabilny wzrost i systematyczny rozwój usługi. Do końca września 2017 branża faktoringowa zarządzała wierzytelnościami przedsiębiorców o łącznej wartości 132,1 mld zł. To wzrost o 17,3% w stosunku do analogicznego okresu 2016 roku. Z faktoringu skorzystało 8,5 tys. przedsiębiorców, czyli o 13,2% więcej w stosunku do tego samego okresu 2016. Faktorzy sfinansowali blisko 6,4 mln faktur. To dane zgromadzone przez PZF, w rzeczywistości liczby są nawet bardziej imponujące, bo poza związkiem pozostaje duża część faktorów. Na całym świecie obroty faktoringu szacowane są na 2,5 biliona euro (wg FCI, międzynarodowej organizacji skupiającej firmy tej branży z całego świata). To pokazuje, że w Polsce obroty będą się jeszcze zwiększać. Wpływ na to ma przede wszystkim model biznesowy dominujący w polskiej gospodarce i realia związane z płatnościami.

Drugim czynnikiem, obok zatorów płatniczych, który dał branży napęd w 2017 roku, było dostosowanie produktów do potrzeb mniejszych firm. Obecnie można spotkać oferty faktoringowe na finansowanie faktur o wartości już od 100 zł. Konkurencja na rynku i poszukiwanie przez faktorów nowych nisz spowodowało, że od 2017 roku usługa jest realnie dostępna także dla małych, a nawet mikrofirm. Przedsiębiorca, który zgłasza się do faktora należność za wykonane usługi lub sprzedany towar otrzymuje w ciągu kilkudziesięciu godzin, a nie po miesiącu czy dwóch, bo taki często jest czas realizacji faktury. Przykładowy koszt 400 zł za otrzymanie 20 tys. zł w ciągu kilkunastu godzin dla większości mikrofirm jest akceptowalny, bo w zamian uzyskują możliwość natychmiastowego dysponowania swoimi środkami .  

Co może najmocniej wpłynąć na faktoring w 2018 roku:

  1. Rosnące lub malejące opóźnienia w płatnościach firm.
  2. Ustawa o podzielonej płatności VAT i inne zmiany ustawowe.
  3. Rozwój kanałów sprzedaży faktorów i szybkie rozpatrywanie wniosków.
Czytaj również:  Wielka piątka polskiego outsourcingu