Opóźnienia w płatnościach to problem 70% MŚP

6

Prawie 70 proc. polskich przedsiębiorców z sektora MŚP nie otrzymuje płatności za wystawione faktury w terminie. Problem zatorów płatniczych jest powszechny. A jak z nim walczą firmy?

Sektor MŚP jest szczególnie mocno wrażliwy na brak terminowych płatności ze strony swoich kontrahentów. Podstawowym problemem sektora MŚP jest niska kapitalizacja, czyli brak zaplecza finansowego, które pozwoliłoby bez stresu przetrwać opóźnienia w płatnościach.

W efekcie firmy z segmentu MŚP, których dotknął ten problem,  same zaczynają opóźniać płatności względem swoich dostawców. To z kolei może wiązać się z ograniczeniem dostępności do kredytu kupieckiego, ograniczenia zakupów niezbędnych materiałów oraz usług i w efekcie braku możliwości konkurowania na rynku

75 proc. badanych firm próbuje przeciwdziałać opóźnieniom w płatnościach. – Jak wynika z badania Bibby MSP Index, nadal główną metodą zabezpieczania się (w 65,4% przypadków) jest sprawnie działający dział księgowy monitorujący i pilnujący należnych zaległości – mówi w rozmowie z MarketNews24 Tomasz Rodak, ekspert Bibby Financial Services w Polsce.

Jako główne sposoby zabezpieczania się przed niewypłacalnymi kontrahentami badani wskazali weryfikację klienta w KRD lub BIG przed podpisaniem umowy (57,3%) oraz ubezpieczanie transakcji (10%). Warto zwrócić uwagę, że nadal aż ponad 22% respondentów nie zabezpiecza się przed zagrożeniami wynikającymi ze współpracy z niewypłacalnymi kontrahentami.

Czytaj również:  Przedsiębiorco, czy jesteś gospodarczo odpowiedzialny?
 • Artur

  jak mnie ********* kontrahenci którzy nie przestrzegają terminów płatności. Na szczęście wejdzie ustawa która karze takie praktyki. Dotychczas faktoring był rozsądnym rozwiązaniem ale mam nadzieję że nie będę musiał wydawać pieniędzy na specjalne usługi przez opieszałość innych.

 • Zigi Migi

  Też korzystam z faktoringu, trochę boli te kilka procent prowizji, ale w skali roku nie ma dramatu, a jednak pewność obrotu mam o wiele większą

 • slav

  gdzie korzystasz jesli można wiedzieć ?

 • ralph

  dołączam się do pytanie, aktualnie rozglądam się za ofertami, jest coś godnego polecenia??

 • Emilia Szczawiak

  Ja osobiście zaczęłam się interesować Idea Money i wygląda na to, że ich oferta jest naprawdę sensowna. Obczajcie np. ich YouTube, tam sporo wyjaśniają i opisują.

 • geronimo

  nawet niezły kanał, sporo jest od tym ideafaktor24 i apka wydaje się być bardzo dobrze zrobiona