Dlaczego inflacja w Polsce znów jest zaskoczeniem?

0

Zgodnie z danymi GUS inflacja zmniejszyła się w styczniu do 0,9 proc. wobec 1,1 proc. w grudniu, licząc rok do roku. Od wielu miesięcy jest niższa, niż kolejne prognozy ekspertów. Jak to zwykle w takiej sytuacji, pojawiły się nawet wątpliwości co do obliczeń GUS.

Co jest specyficzne dla polskiej inflacji? – Udział żywności w koszyku inflacyjnym wynosi prawie 25 proc., a jej udział w konsumpcji powinien być coraz niższy wraz ze wzrostem zamożności, a jednak tak się nie dzieje – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Prognoz i Analiz, były prezes GUS.

Niska inflacja zaskakuje, ale nie można mieć zastrzeżeń, że została źle policzona, uważa ekspert. Jest jeszcze kilka innych powodów, które są specyficzne dla polskiego rynku. Do nich należą spadające ceny odzieży.

– Istotne jest też, że dzięki wysokiej konkurencji rynkowej pomiędzy operatorami spadają ceny połączeń telefonicznych – wyjaśnia B.Wyżnikiewicz.

Czytaj również:  Polski rynek pracy boryka się z niestabilnością zatrudnienia i niskimi płacami. Jako pracownicy jesteśmy też najbardziej zestresowanym narodem w Europie