Jerzy Dąbrowski: Jak Brexit wpłynie na polskie firmy

Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny firmy faktoringowej Bibby Financial Services
Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny firmy faktoringowej Bibby Financial Services

Brytyjskie firmy zaczynają odczuwać skutki nadciągającego Brexitu: sprzedaż spada, a koszty rosną. Tak wynika z badań SME Confidence Tracker prowadzonych przez niezależnego brytyjskiego faktora Bibby Financial Services. Polskie firmy narzekają głównie na trudności związane z pozyskaniem pracowników, długimi terminami płatności i przeterminowanymi fakturami, ale Brexit nie wydaje się mieć wpływu na ich działalność.

Decyzja o opuszczeniu Unii Europejskiej zaczyna mieć wymierne skutki dla małych i średnich przedsiębiorstw w Wielkiej Brytanii. Z ostatniego badania SME Confidence Tracker przeprowadzonego na zlecenie Bibby Financial Services wynika, że 32 proc. firm uważa, że wzrost kosztów prowadzenia działalności jest bezpośrednio powiązany ze spadkiem wartości funta w związku z Brexitem. Tylko 36 proc. przewiduje, że w 2019 r. sprzedaż wzrośnie (rok temu wzrost sprzedaży prognozowało 50 proc.). 27 proc. twierdzi, że brexitowa niepewność sprawia, że wstrzymywane są inwestycje.

Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny firmy faktoringowej Bibby Financial Services
Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny firmy faktoringowej Bibby Financial Services

Jako część Bibby Group mamy dostęp do badań dotyczących sytuacji małych i średnich firm w różnych krajach. Ostatni SME Confidence Tracker przeprowadzony na zlecenie naszej firmy matki w Wielkiej Brytanii pokazał, że niepewność związana z ostatecznym kształtem Brexitu ma istotny, negatywny wpływ na prowadzenie biznesu – mówi Jerzy Dąbrowski, dyrektor generalny Bibby Financial Services.

Tymczasem polskie firmy wydają się nie przejmować Brexitem. Z październikowej edycji badania Bibby MSP Index wynika, że zdecydowana większość przedsiębiorców nie odnotowała pogorszenia kondycji ekonomicznej swoich firm, 27 proc. odnotowało poprawę a 30 proc. spodziewa się poprawy w najbliższej przyszłości. Tylko 9 proc. respondentów uważa, że Brexit będzie miał negatywny wpływ na ich działalność biznesową.

Głównym problemem dla polskich firm nie jest Brexit, a trudność w pozyskaniu wykwalifikowanych pracowników – tak twierdzi 28 proc. respondentów Bibby MSP Index. Z kolei badanie Polskiego Związku Faktorów pokazuje, że prowadzenie biznesu utrudniają głównie opóźnienia płatności oraz trudności ze ściąganiem należności. Na liście kłopotów polskich przedsiębiorców wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zajmuje jedno z ostatnich miejsc – dodaje Jerzy Dąbrowski.

Brexit nastąpi 29 marca.