Dlaczego meble w biurze są ważne

Dlaczego meble w biurze są ważne

Trudno wyobrazić sobie pracę biurową bez mebli. I choć znajdą się tacy, którzy zakwestionują to stwierdzenie, należy uznać szereg korzyści płynących z ich obecności w przestrzeni biurowej. Jakie to korzyści i dlaczego meble w biurze są ważne?

Piękne biuro na Mokotowie jest Twoje. Co dalej?

Wyobraź sobie, że odebrałeś klucze do wymarzonego biura na Mokotowie, za oknem miła dla oczu zieleń, Twój biznes rozkwita, a wszystko idzie ku dobremu. Tak naprawdę to może być biuro w każdym innym miejscu na świecie. W każdym razie masz spore ambicje, by stworzyć miejsce z duszą, w którym Ty i Twoi pracownicy będziecie czuć się dobrze.

To słuszny trop. Aranżacja przestrzeni, w której Ty i Twoi podwładni będziecie spędzać ⅓ swojego czasu, to niezwykle ważny punkt uruchamiania własnego biznesu. I nie chodzi tylko o dobre samopoczucie czy wizerunek w oczach klientów. To również satysfakcja z wykonywanej pracy (która przekłada się przecież na efektywność), a także na zdrowie. Stąd też w szczególności powinieneś zatroszczyć się o dobór mebli. Najlepiej tych ergonomicznych!

Biurka i krzesła, czyli absolutna podstawa

Jeśli jest coś, co łączy największe biura w centrum z tymi małymi zlokalizowanymi przy granicy miasta, to są to właśnie meble. Bez nich trudno wyobrazić sobie efektywną pracę, jak również proste spotkania z kontrahentami. Na szczególną uwagę zasługują zwłaszcza biurka i krzesła. Zgodzisz się, że to absolutny biurowy must-have?

Krzesła powinny być wygodne. Pracownicy spędzają na nich po kilkadziesiąt godzin tygodniowo. Dyskomfort korzystania z nich nie powinien być odczuwalny. Ostatecznie przełoży się na skupienie na pracy i jej wydajności. Ponadto powinieneś zadbać o ergonomię. Krzesła powinny być regulowane tak, aby każdy mógł dostosować je do swoich indywidualnych potrzeb. Stabilne i dające się regulować siedzisko, a także regulacja wysokości siedziska oraz zagłówka to niezwykle użyteczne funkcjonalności, których nie powinno zabraknąć.

Ergonomia dotyczy także biurek. Osoba pracująca przy ergonomicznym biurku powinna móc wyregulować wysokość blatu według własnych preferencji. Wprawdzie niektóre biura zupełnie odchodzą od korzystania z biurek, jednak minie jeszcze wiele lat, nim staną się one zupełnie bezużyteczne.

Meble integrują pracowników

Okazuje się, że niektóre aranżacje biura bardziej sprzyjają integracji pracowników w porównaniu z innymi rozwiązaniami. Mowa tu o otwartych przestrzeniach i odejściu od nieco już skostniałego systemu przegród, kabin i indywidualizacji miejsca pracy. Otwarte przestrzenie, które nie przesłaniają pola widzenia, sprzyjają interakcjom. Pracownicy zyskują poczucie swobody i niezależności. Dzięki temu chętniej i sprawniej komunikują się między sobą.

Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem m.in. w lokalach do wynajęcia na Woli jest wybór dużych stołów do sal konferencyjnych z większą liczbą krzeseł. To z kolei wyzwala poczucie równości. Dzięki temu pracownicy łatwiej komunikują się ze swoimi przełożonymi. W końcu wydają się być niejako na tym samym podłożu.

Meble, które powiększają przestrzeń

Tak się składa, że dzięki meblom możemy zyskać wrażenie przebywania w jeszcze większej przestrzeni. Dzieje się to za sprawą odpowiedniej aranżacji. W celu powiększenia otwartej przestrzeni warto ustawić większe meble przy ścianach. Zachowaj ścieżki do przemieszczania się. Ponadto pozostaw wolny dostęp do okna.

W optycznym powiększeniu przestrzeni biurowej pomoże także szkło, czego dobrym przykładem mogą być choćby szklane ściany. Warto też postawić na wielofunkcyjność poszczególnych mebli. Być może drewniana skrzynia okaże się sympatycznym stolikiem kawowym, a nieużywane biurko może stać się tymczasową półką. Warto w tym wszystkim zachować zdrowy minimalizm, a tym samym unikać niepotrzebnych elementów, które nic nie wnoszą do przestrzeni biura.