Jak długo może trwać słabość dolara?

0

Wolniejsze tempo zacieśniania monetarnego w USA dobre dla rynków akcji i niekorzystne dla dolara. Złotówka na solidnych wsparciach w relacji do głównych walut. Temat przewalutowania kredytów frankowych zniknął z mediów bo frank jest znów tani. Ważny tydzień dla dolara, głosowanie nad reformą podatkową i wskazania inflacji. Głosy z RPP o mocnym złotym. Złotówka będzie mocna dopóki sentyment na rynkach pozostanie dobry.

Tabela. Maksima i minima głównych walut w PLN. Zakres: 04.10.2017-27.11.2017

Para walutowa EUR/PLN CHF/PLN USD/PLN GBP/PLN
Minimum 4,2000 3,5910 3,5212 4,6945
Maksimum 4,2630 3,6710 3,6690 4,8420

Kurs euro

Kurs euro 27.11.2017Na EUR/PLN doszło do wybicia z konsolidacji. Kurs złamał wsparcie w postaci dolnego ograniczenia wyrysowanego kanału. Testowana obecnie jest psychologiczna wartość 4,20. Poziom ten może sprawić, że uaktywnią się kupujący. Polska waluta ma za sobą świetny okres. Głównym czynnikiem, który w tym wypadku pomógł jest bez wątpienia słabość dolara amerykańskiego. Również dobre nastroje na rynkach służą krajowej walucie. Wspólna waluta jest również mocna ale i tak nie powstrzymuje to złotego by w tej parze się umacniać.

Nie można też zapominać o dobrych danych gospodarczych z Polski, które są fundamentem siły złotówki. Czy czeka nas w takim razie dalsze umocnienie polskiej waluty? Może być o to trudno. Jesteśmy w pobliżu dość silnych wsparć. Do tego pojawiają się już głosy z RPP o zaniepokojeniu silną rodzimą walutą. W dłuższym terminie wpływa to niekorzystnie na choćby krajowy eksport. W tym tygodniu poznamy dane o PKB za III kwartał i wstępny odczyt inflacji za listopad. Istotne będzie przede wszystkim jak ma się sytuacja w inwestycjach. Kluczowy będzie w najbliższych dniach sentyment na szerokim rynku jeśli utrzyma się dobry to złoty może pozostać silny.

Kurs franka

Kurs franka 27.11.2017Na CHF/PLN również mamy do czynienia z wybicia dołem z wyrysyowanego kanału. Przez moment wydawało się, że fiasko utworzenia nowego rządu w Niemczech wywoła większą panikę inwestorów. Niepewność jednak szybko została zażegnana. Widać to szczególnie na parze EUR/CHF gdzie przebity został poziom 1,17. Słabość franka szwajcarskiego widoczna jest więc także na CHF/PLN. Jesteśmy na poziomach sprzed czarnego czwartku w 2015 roku. Kredytobiorcy frankowi więc mają powody do szczęścia. Widać to nawet nie patrząc na kurs walutowy. Temat przewalutowania tych kredytów czy pomocy w spłacie na dobre zniknął z mediów. Co dalej czy możemy liczyć na franka nawet po 3,50? Wydaje się, że teraz czeka nas jakieś choćby techniczne odbicie. Patrząc choćby na sytuację na rynkach akcyjnych gdzie widzimy dawno nie widziana poziomy można by powiedzieć, że aż prosi się o większą korektę. Klimat inwestycyjny też już dość długo jest w euforycznych nastrojach. Również słabość dolara może się zakończyć co przełoży się na odwrót od rynków wschodzących.

Czytaj również:  Dell Technologies Forum 2018 już 11 września w Warszawie

Kurs dolara