Zbliża się posiedzenie FED. Bitcoin prawie za 10 000 USD

0

12-13 grudnia odbędzie się posiedzenie FED, na którym zgodnie z obecnymi prognozami dojdzie do wzrostu stóp procentowych. Problemy na linii USA-Turcja rzutują negatywnie na lirę. Szaleństwo na kryptowalutach trwa w najlepsze.

Co ze stopami procentowymi w USA?

Podobnie jak w zeszłym roku rynki oczekują na grudniowe posiedzenie Rezerwy Federalnej. Jest jeszcze jedno podobieństwo. Podobnie jak w zeszłym roku analitycy są zgodni, że dojdzie do wzrostu stóp procentowych. Warto zwrócić uwagę, że dotychczas przeważnie rozważano, czy dojdzie czy nie dojdzie do podwyżki stóp. Obecnie zastanawiamy się czy dojdzie do podwyżki o 0,25% czy o 0,5% od razu. Wzrost o 0,25% wydaje się być już niemal w całości uwzględniony w cenach. Jeżeli zatem na rynku nie pojawią się sygnały przemawiające za 0,5% lub za zapowiedzią większej liczby podwyżek w 2018 roku możemy oglądać dość nietypową sytuację osłabiania się waluty po podwyżce stóp procentowych.

Co dzieje się w Turcji?

Waluta tego państwa w ciągu dwóch miesięcy straciła względem zarówno euro jak i dolara 15% na wartości. Co spowodowało tak silną ucieczkę od tureckiej waluty? Kraj ten zmaga się z poważnym problemem w relacjach z USA. Spowodowane jest to braniem poważnego udziału w procederze obchodzenia sankcji nałożonych na Iran. Sprawa ponownie wyszła na jaw, gdyż na początku grudnia rusza proces biznesmena będącego bardzo ważnym ogniwem łańcucha. Wątpliwym jest by doszło do zmian u władzy w Turcji. Pozycja prezydenta po ostatnich czystkach jest bardzo mocna i raczej niekwestionowalna. Rynki obawiają się natomiast pogorszenia relacji na linii Ankara-Waszyngton. To właśnie to powoduje, że wycofują się z inwestycji w Turcji przez co waluta wyraźnie traci na wartości.

Dobry weekend dla bitcoina

W weekend bitcoin zyskał na wartości ponad 15% przekraczając 9500 USD. Do końca nie wiadomo co spowodowało tak gwałtowny wzrost tego aktywu. Wśród wymienianych powodów nagłego wzrostu pojawia się przede wszystkim wątek Chicago Mercantile Exchange i zapowiadanego otwarcia kontraktów terminowych na tą kryptowalutę. Drugim elementem jest wchodzenie na rynek inwestorów instytucjonalnych. To właśnie pieniądze od nich mają powodować tak znaczne wzrosty. Warto natomiast zwrócić uwagę na jeszcze jeden fakt. Tak duże wzrosty powodują, że mało kto chce sprzedawać. W związku z czym relatywnie bardzo duże wzrosty spowodowane są pojawianiem się wcale nie tak dużych środków. Nie bez znaczenia jest też brak centralnej giełdy. Wielu analityków przewiduje poważną korektę. Prognoza ta ma jednak jedną podstawową wadę. Nie wiadomo dlaczego ktoś miałby realizować zyski już teraz skoro cały czas pojawiają się nowi inwestorzy podbijający cenę.

Czytaj również:  Blockchain – krok milowy ku przejrzystości reklam?

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

16:00 – USA – sprzedaż nowych domów,

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl