Dobre dane wsparły dolara. Złoty względnie stabilny

Roman Ziruk - Ebury
Roman Ziruk, Ebury Polska

W środę złoty delikatnie umocnił się w relacji do euro, tracił natomiast w parze z dolarem amerykańskim. Z kolei w relacji do funta brytyjskiego zakończył dzień na niemal niezmienionym poziomie.

SPOJRZENIE NA GŁÓWNE WALUTY

EUR

Kurs EUR/PLN w środę osłabił się o 0,1%, wahając się w widełkach 4,20 – 4,21.

Wczorajsze dane GfK, opisujące sentyment konsumpcyjny w Niemczech, pokazały lekki, niespodziewany wzrost w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Dane cieszą tym bardziej, że dobrych danych dotyczących sentymentu (zwłaszcza w Europie) w ostatnim czasie bardzo brakuje (jednak trzeba przyznać, że spadek nastrojów widoczny jest przede wszystkim wśród inwestorów i biznesu, a nie wśród konsumentów).

Dzisiejsze, poranne dane o bezrobociu w Niemczech były rekordowo dobre. Zgodnie z prognozami, stopa bezrobocia u naszych zachodnich sąsiadów spadła w marcu do poziomu 5,3% i jest najniższa od zjednoczenia Niemiec w 1990 r. W porównaniu do poprzedniego miesiąca, o 19 tys. spadła liczba osób bezrobotnych, obecnie jest ich ok. 2,33 mln. Kluczowymi odczytami, które warto będzie obserwować w dniu dzisiejszym będą marcowe dane o inflacji w Niemczech (14:00). Są one bardzo istotne, gdyż to właśnie one są w stanie nam w pewnym stopniu zasugerować, jaki będzie odczyt w strefie euro. Na początku tygodnia mocno negatywnie zaskoczyły odczyty inflacyjne z Hiszpanii. Jeśli podobny scenariusz miałby powtórzyć się w przypadku Niemiec, wspólna walnej walucie groziłaby kontynuacja ostatniego osłabienia.

GBP

Kurs GBP/PLN w środę zakończył dzień na niemal niezmienionym poziomie, wahając się w widełkach 4,80 – 4,82. Ważony indeks GBP zakończył dzień na lekkim minusie.

Dzisiejsza rewizja dynamiki PKB Zjednoczonego Królestwa potwierdziła, że produkt krajowy brutto w IV kwartale 2017 r. rósł o 1,4% rok do roku. Dane były zgodne z oczekiwaniami konsensusu, w związku z czym nie wywołały dużych zmian na rynku.

USD

Kurs USD/PLN w środę umocnił się o 0,5%, wahając się w widełkach 3,39 – 3,42. Dolar zyskiwał również w relacji do głównych walut.

Aprecjację dolara amerykańskiego w drugiej połowie dnia wspierały m.in. dobre dane. Cieszyć może zwłaszcza rewizja dynamiki amerykańskiego PKB w IV kwartale 2017 r. Zgodnie z nowymi szacunkami PKB w ostatnim kwartale roku rosło o 2,9% rocznie, a nie 2,7%, jak szacowano wcześniej. Ta, dość duża zmiana powinna utwierdzić członków Rezerwy Federalnej w przekonaniu o potrzebie kontynuacji zacieśniania polityki monetarnej w nadchodzących kwartałach. W tempie takim jak w 2017 r. lub nieco szybszym.

Dzisiaj opublikowane zostaną dane o liczbie zadeklarowanych bezrobotnych i dochodach oraz wydatkach Amerykanów w lutym. Oprócz tego poznamy odczyt drugorzędnego indeksu Chicago PMI w marcu i kilka innych danych o umiarkowanym znaczeniu. Pod koniec dnia przemawiać będzie Patrick Harker z FOMC.

Autor: Roman Ziruk, Ebury