Dobre nastroje na rynkach rozwiniętych

Wall Street

Pozytywne informacje dotyczące negocjacji handlowych Stanów Zjednoczonych z Chinami poprawiają sentyment na giełdach. Słowa Donalda Trumpa o możliwości przesunięcia terminu wprowadzenia kolejnych ceł na chińskie towary spowodowane dobrze idącymi rozmowami napawają rynki optymizmem. Wydaje się, że gorsze dane z gospodarki schodzą tymczasowo na drugi plan. W skali całego tygodnia amerykańskie indeksy zanotowały solidne wzrosty. Indeks S&P 500 zyskał 2,50%, DJIA 3,09%, a Nasdaq Composite 2,39%. W Europie również dominował kolor zielony. Niemiecki DAX wzrósł o 3,60%, francuski CAC40 0 3,86%, a brytyjski FTSE 100 o 2,34%.

W przeciwieństwie do rynków rozwiniętych to nie był dobry tydzień dla warszawskiej giełdy. Indeks szerokiego rynku WIG zakończył tydzień z wynikiem -0,77%. Największe spółki straciły -0,68%, indeks średnich spółek mWIG40 również znalazł się pod kreską notując -1,73%, jedynie indeks mniejszych spółek sWIG80 zanotował wzrosty na poziomie 1,02%.

W tym tygodniu czeka nas bogaty kalendarz makroekonomiczny z krajowej gospodarki. We wtorek poznamy dane z rynku pracy (zatrudnienie i przeciętne wynagrodzenie), w środę opublikowane zostaną dane dotyczące produkcji przemysłowej oraz inflacji PPI, a w czwartek sprzedaż detaliczna oraz protokół z posiedzenia RPP. Na globalnych rynkach w środę opublikowany zostanie protokół z ostatniego posiedzenia FOMC, a w czwartek poznamy indeksy PMI dla sektora usług i przemysłu z Europy i USA.

Departament Zarządzania i Analiz SUPERFUND TFI S.A.