Działanie SNB na EURCHF – Admiral Markets

dzialanie-snb-na-eurchf-admiral-markets.jpg

Od początku roku euro umocniło się względem franka szwajcarskiego o ponad 9 procent! W chwili obecnej kurs walutowy znajduje się w kanale wzrostowym i nic nie sugeruje, aby trend wzrostowy został zakończony. Zmiana kursu walutowego o ponad 9 procent w skali roku jest olbrzymia i dosyć niespotykana (jeżeli chodzi o waluty państw rozwiniętych). Niemniej jednak mało osób zadaje pytanie, dlaczego doszło do tak mocnej aprecjacji euro względem franka szwajcarskiego.

Do jednego z głównych powodów zaliczą się ogólną aprecjację euro na szerokim rynku. W ostateczności Europejski Bank Centralny przestał być już tak gołębi jak kiedyś. Obniżył skalę programu Quantitative Easing polegającego na zaniżaniu krótkoterminowej oraz długoterminowej rentowności obligacji skarbowych a także i korporacyjnych.

Jednak to nie jest jedyny powód, ponieważ Szwajcarski Bank Centralny nie próżnuje. W dalszym ciągu zwiększa podaż szwajcarskiej waluty nabywając aktywa finansowe za euro czy też dolary amerykańskie. Nakładając kurs EURCHF oraz wzrost aktywów bilansu banku od początku roku otrzymamy bardzo ciekawy rezultat.

snb i eurchf

Źródło: Bloomberg

Początek roku wynosi 100. Reasumując, od początku bieżącego roku kalendarzowego notowania EURCHF wzrosły o 9 procent, natomiast aktywa banku centralnego SNB o 11 procent. Szwajcarski Bank Narodowy nie przestał bronić kursu, ale tylko zlikwidował sztywny kurs na poziomie 1.20. Pytanie powstaje, gdzie ostatecznie powędruje kurs walutowy? Gdzie jest cel banku? Tego dowiemy się najprawdopodobniej wkrótce.

Działania SNB nie powinny być traktowane jako zbyt etyczne, ponieważ jest to czysta manipulacja rynkiem walutowym oraz akcji. Od 2013 roku portfolio amerykańskich akcji utrzymywanych przez bank centralny systematycznie rośnie. Na dzień dzisiejszy wszystkie amerykańskie akcje zgromadzone przez bank warte są ponad 80 miliardów USD.

snb qe

EURCHF – analiza techniczna

Notowania EURCHF na interwale tygodniowym znajdują się w trendzie wzrostowym. Celem rajdu może być poziom 1.20 (niestety nie znamy celu SNB). Niemniej jednak pamiętajmy, że szwajcarska waluta jest uważana za jedną z najbezpieczniejszych walut na świecie. Wzrost napięć geopolitycznych, korekta na rynku czy także niespodziewane wydarzenia doprowadzają do napływu kapitału w stronę CHF.

Notowania EURCHF

Notowania EURCHF

Źródło: Admiral Markets

Jeżeli mielibyśmy do czynienia z prawdziwym zamieszaniem na rynku kapitałowym, to warto zastanowić się nad pokonaniem „SNB”. Bank ten już raz ugiął się pod falą napływającego kapitału, data ta zostanie zapamiętana przez Traderów na długi okres czasu.