Dziecko może poskromić „wariata drogowego”

droga transport samochód

Czy dziecko ma wpływ na poprawę zachowania rodziców za kierownicą? Wyniki badania zrealizowanego w ramach kampanii Fundacji PZU „Kochasz? Powiedz STOP Wariatom Drogowym” pokazują, że tak. Zdaniem aż 73% kierowców to właśnie obecność dzieci w samochodzie skłania do bardziej ostrożnej jazdy.

Raport „Z bliskimi po drodze”* pokazał, że ponad połowie kierowców (58%) zdarza się prowadzić samochód, którego pasażerem jest dziecko. Najwięcej, bo aż 74%, takich osób jest w grupie wiekowej od 30 do 39 lat. Z dzieckiem częściej jeżdżą kobiety (37%) niż mężczyźni (28%) i to na ich zachowanie za kierownicą najmłodsi pasażerowiemają największy wpływ.

Z dziećmi najostrożniej

Kierowcy przyznają, że sama obecność innych osób w samochodzie skłania ich do ostrożniejszej jazdy. Aż 39% badanych  przyznaje, że zachowuje się inaczej, gdy jadą sami, niż wtedy, gdy w aucie znajduje się pasażer. Warto zauważyć, że właśnie obecność najmłodszych skłania do zmiany zachowania. Aż 73% kierowców przyznało, że w towarzystwie dzieci jeździ ostrożniej.

Zmiana zachowania, polegająca na dostosowaniu się do przepisów, występuje najczęściej, gdy pasażerem jest osoba, która ma wyższą pozycję w hierarchii społecznej niż kierowca, np. rodzice. Na poprawę zachowania możemy liczyć także wtedy, gdy pasażer wymaga opieki kierowcy, co sprawia, że czuje się za niego odpowiedzialny. Tak jest w przypadku dzieci towarzyszących w podróży – tłumaczy Andrzej Markowski, psycholog ruchu drogowego, ekspert kampanii „Kochasz? Powiedz STOP Wariatom Drogowym”.

Uczmy dzieci reagowania

Jednak nie tylko obecność innej osoby w samochodzie wpływa na zmianę zachowania kierowcy. Dla poprawy bezpieczeństwa jazdy niezwykle ważna jest również reakcja pasażera na niewłaściwe zachowania prowadzącego pojazd. Również dzieci powinny zwracać uwagę rodzicom, gdy czują się zagrożone. W przypadku blisko co piątej kobiety (19%) i 13% mężczyzn to właśnie dziecko ma na nich największy wpływ w trakcie prowadzenia samochodu. Jednak tylko 7% kierowców przyznaje, że dzieci zwracają im uwagę na niewłaściwe zachowanie za kierownicą.

Dajmy dobry przykład

Ważne jest, aby dzieci, których niewłaściwe zachowanie rodziców niepokoi, mówiły o tym otwarcie. Rodzice natomiast powinni pamiętać, że dziecko uczy się od nas i istnieje duże prawdopodobieństwo, że w przyszłości będzie powielać nasze złe nawyki. Warto się zastanowić czy chcielibyśmy, aby nasze dzieci  prowadziły auto tak jak my? Już teraz powinniśmy zadbać o to żeby nie wychowywać kolejnych pokoleń „wariatów drogowych” – dodaje  Andrzej Markowski.

Organizatorem kampanii „Kochasz? Powiedz STOP Wariatom Drogowym” jest Fundacja PZU. Celem akcji jest włączenie pasażerów w działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drodze, poprzez reagowanie i wpływanie na zachowania kierowców oraz zachęcanie ich do ostrożnej jazdy.

*Raport „Z bliskimi po drodze” został przygotowany na podstawie badania opinii publicznej, przeprowadzonego w maju 2014 roku przez TNS Polska, metodą wywiadów telefonicznych (CATI), na reprezentatywnej próbie 500 kierowców i 500 pasażerów w wieku 15 lat i więcej.