Dzień z bankami centralnymi

9-2.jpg

Dzień z bankami centralnymi 1

Nadeszła długo wyczekiwana środa, dzień posiedzeń dwóch z trzech najważniejszych banków centralnych na świecie. Decyzję Banku Japonii już poznaliśmy, a o godzinie 20:00 poznamy decyzję Rezerwy Federalnej. Na deser dowiemy się jakie stanowisko zaprezentuje Bank Nowej Zelandii.

Dzisiejszego poranka poznaliśmy dalsze działanie Banku Japonii w celu ożywienia inflacji oraz wzrostu gospodarczego. Najważniejszą informacją komunikatu jest wprowadzenie dodatkowego elementu w aktualnym luzowaniu ilościowym. Jest nim kontrola krzywej dochodowości. Tym samym BoJ zwiększył elastyczność swojego aktualnego działania. Decyzja o kontroli krzywej dochodowości powinna wspomóc japoński sektor finansowy, który nie jest w najlepszym stanie. Dodatkowo Bank Japonii wspomniał o możliwości przestrzelenia celu inflacyjnego, oznacza to, że władze monetarne nie mają zamiaru zaprzestać dalszej ekspansji monetarnej. Bank nie wyklucza również dalszego cięcia stóp procentowych w przyszłości.

Dzisiejsza decyzja Banku Japonii jest kolejnym eksperymentem inżynierii finansowej. Skutki takiego działania mogą objawić się nam z zdwojoną siłą w przyszłości. Na dzień dzisiejszy inflacja pozostaje poniżej celu banku, a wzrost gospodarczy daje dużo do życzenia. W przeszłości na rentowność obligacji skarbowych w większej mierze wpływał wolny rynek, teraz zmierzamy w stronę zmonopolizowania go przez kilka banków centralnych.

Kilkanaście godzin po decyzji Banku Japonii, o godzinie 20:00 poznamy koszt pieniądza w Stanach Zjednoczonych. Według kontraktów terminowych na stopę procentowe prawdopodobieństwo na podwyżkę stóp procentowych na dzisiejszym posiedzeniu wynosi jedynie 22%. Jeżeli miałoby dojść do jakiejkolwiek podwyżki kosztu pieniądza w tym roku, to najprawdopodobniej nastąpi to w grudniu.

Prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w USA

Dzień z bankami centralnymi 2

Źródło: Bloomberg

Decyzja w sprawie stóp procentowych została już praktycznie przesądzona. Pomimo tego faktu inwestorzy mają na co czekać. O godzinie 20:00 zostanie również opublikowana projekcja makroekonomiczna Rezerwy Federalnej, a wraz z nimi ścieżka podwyżek stóp procentowych. Nie możemy również zapomnieć o konferencji z udziałem Janet Yellen, która odbędzie się o godzinie 20:30.

Na koniec tego ekscytującego dnia poznamy koszt pieniądza w Nowej Zelandii. W tym przypadku stopy procentowe również mają zostać na niezmienionym poziomie, ale komunikat banku może przybliżyć nas do kolejnej obniżki.

Mateusz Groszek
Analityk Rynków Finansowych
Dział Strategii Rynkowych i Analiz