EBC łagodzi retorykę

0

W minionym tygodniu najważniejsze wydarzenia miały miejsce w drugiej części tygodnia. Uwaga inwestorów była skupiona najpierw na posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego, a kolejnego dnia, w piątek, na danych z amerykańskiego rynku pracy. EBC znacząco złagodził swoją retorykę w obliczu ryzyka wolniejszego wzrostu, co w zasadzie było oczekiwane, jednak jego skala zaskoczyła rynki. Stopy procentowe pozostały na dotychczasowych poziomach, jednak w komunikacie wycofano się z możliwej podwyżki stóp w drugiej połowie roku. Obecnie nie należy oczekiwać zmian przynajmniej do końca 2019 roku. Co więcej, prognozy PKB i inflacji na kolejne lata zostały zrewidowane mocno w dół, a dodatkowo, zdecydowano się na kolejną rundę długoterminowych pożyczek TLTRO.

Piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy okazały się mocno mieszane. Liczba nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych zaskoczyła negatywnie, wzrosła tylko o 20 tys. wobec oczekiwanych 180 tys. Kolejne dane okazały się już powyżej oczekiwań, stopa bezrobocia spadła z 4,0% do 3,8%, a wynagrodzenia wzrosły 3,4% rdr.

W Polsce najważniejszym wydarzeniem było posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. RPP zgodnie z oczekiwaniami pozostawiła stopy procentowe bez zmian, nie zmieniła swojej retoryki, a na pytania o wpływ pakietu fiskalnego PiS, prezes NBP stwierdził, że nie zwiększa on szans na zacieśnienie polityki pieniężnej. W skali całego tygodnia indeks szerokiego rynku WIG stracił -1,07%, w czym największe spółki spadły o -1,46%, a indeksy mniejszych i średnich spółek, sWIG80 i mWIG40, zakończyły tydzień z wynikami, odpowiednio, 1,54% oraz -0,45%.

W tym tygodniu w Polsce warto zwrócić uwagę na piątkowy odczyt inflacji CPI za luty. Na rynkach globalnych istotne okazać się mogą odczyty produkcji przemysłowej (Wielka Brytania we wtorek, strefa euro w środę, oraz USA w piątek), a dodatkowo poznamy wielkości inflacji w Stanach Zjednoczonych w lutym (CPI we wtorek, PPI w środę). Warto również pamiętać o serii głosowań w sprawie Brexitu (we wtorek za przyjęciem wynegocjowanych przez premier May warunków Brexitu, w razie niepowodzenia, w środę za twardym Brexitem, a w przypadku jego odrzucenia, w czwartek za przedłużeniem czasu na negocjacje).

Czytaj również:  Dobre dane wsparły kurs dolara amerykańskiego w drugiej części dnia

Departament Zarządzania i Analiz
SUPERFUND TFI S.A.